Maja Komorowska w Kodzie Mistrzów

Spotkanie z Mają Komorowską

Teatr Groteska serdecznie zaprasza na drugie w tym sezonie spotkanie z cyklu Kod Mistrzów z udziałem wybitnej polskiej aktorki teatralnej i filmowej, profesorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie - Mai Komorowskiej.
10 listopada, godz. 18:00, Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2, Kraków, wstęp wolny.

Dostrzegając niezwykle istotną rolę inspiracji w działaniach kulturowych i społecznych Teatr Groteska zainicjował KOD MISTRZÓW – cykl spotkań młodzieży z Autorytetami intelektualnymi i artystycznymi. Są to spotkania poświęcone przekazaniu przez Mistrzów swoich doświadczeń życiowych, preferencji z zakresu kultury, przedstawieniu dzieł sztuki, które miały w ich życiu największe znaczenie.

Maja Komorowska (Maria Tyszkiewicz) urodzona 23 grudnia 1937 w Warszawie. Aktorka teatralna i filmowa, pedagog. Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, związana z tą uczelnią od 1983 roku.

W 1960 roku ukończyła Wydział Aktorski (Oddział Lalkarski) krakowskiej PWST. W roku 1963 zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Debiutowała w 1960 w Teatrze Groteska w Krakowie, gdzie pracowała w sezonie 1960/61. W sezonach 1961/62 do 1967/68 należała do zespołu Teatru 13 Rzędów w Opolu, przekształconego w 1962 w Teatr Laboratorium (od 1965 roku we Wrocławiu), pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego. Po siedmiu latach pracy z w jego teatrze weszła do zespołu wrocławskiego Teatru Współczesnego i była jego aktorką sezonach 1968/69 i 1969/70, a później w sezonie 1970/71 i 1971/72 Teatru Polskiego we Wrocławiu. Od 1972 jest w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie.

Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Grotowskim, Jerzym Jarockim, Helmutem Kajzarem, Jerzym Krasowskim, Krystyną Skuszanką, Bohdanem Korzeniewskim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim oraz filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Edwardem Żebrowskim i innymi.

Grała w filmach polskich i zagranicznych. Stworzyła ponad 30 znaczących ról w spektaklach teatru telewizji. Bardzo ważne dla Niej są spotkania z publicznością w wielu miastach Polski i zagranicy, na których m.in czyta wiersze wybitnych poetów. Jeździ na nie od wielu lat.

Aktualnie gra w spektaklach: Mimo wszystko J.Murrella w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w Teatrze Współczesnym oraz w Szczęśliwych dniach Becketta w reżyserii Antoniego Libery gościnnie w Teatrze Dramatycznym.
Otrzymała wiele nagród polskich i zagranicznych za wybitne kreacje aktorskie, m.in. Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski – styczeń 2011 na Wawelu oraz francuskie insygnia Komandora Orderu Sztuk i Literatury (listopad 2011) – przyznane przez Ambasadę Francji.

Zaangażowana w sprawy społeczne, w czasach stanu wojennego pracowała w Prymasowskiej Radzie Społecznej oraz w Komitecie Pomocy Internowanym i ich Rodzinom, później w S.O.S z Jackiem Kuroniem. Dziś jest członkiem Rady Hospicjum Onkologicznego.

W 1993 roku Wydawnictwo Tenten wydało książkę autorstwa Mai Komorowskiej zatytułowaną „31 dni maja". Jest także bohaterką książki Barbary Osterloff „Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską" Oficyny Wydawniczej Errata (2004).

Ostatnia książka to „Pytania, które się nie kończą" –Maja Komorowska, Tadeusz Sobolewski wydana w 2014 roku przez Mazowieckie Centrum Kultury we współpracy z „Czułym Barbarzyńcą".

Sabina Guzik
Materiał Teatru
6 listopada 2015
Portrety
Maja Komorowska

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...