Mają Munka

Joaquin del Paso i Paweł Chorzępa z Nagrodą im. Andrzeja Munka

Dostali ją najwięksi: Skolimowski, Kieślowski, Żuławski. Od 1965 roku bezbłędnie wskazuje tych, których karierom filmowym warto się przyglądać. W listopadzie ich grono się powiększy. Nagroda im. Andrzeja Munka, przyznawana przez Szkołę Filmową w Łodzi, po raz kolejny trafiła do autorów najciekawszych debiutów filmowych.

Nagrody przyznaje Szkoła Filmowa w Łodzi.

Werdykt Jury Konkursu:

Jury Konkursu im. Andrzeja Munka w składzie:
1. Xawery Żuławski
2. Radek Ładczuk
3. Sebastian Buttny
4. Michał Sobociński
5. Kalina Alabrudzińska
6. Michał Dymek

zdecydowało się przyznać:

Nagroda im. Andrzeja Munka za Najlepszą Reżyserię: JOAQUIN DEL PASO za reżyserię filmu "Maquinaria Panamericana"
Uzasadnienie:
Za dojrzałość artystyczną i świeżość debiutanta w jednym. Za szacunek dla tradycji wielkich autorów kina, ale skuteczne poszukiwanie indywidualnego języka, stylu i poczucia humoru. Za traktowanie filmu jako pojazdu zabierającego widownię w fascynującą podróż po świecie fizycznym i metafizycznym. Za potraktowanie upadku fabryki w sposób poetycki i intymny, osiągając w ten sposób nienachalny a ciekawy obraz współczesnego świata. Za zdjęcia na taśmie filmowej, których wyjątkowy urok przypomina, że nie wszystko da się nakręcić na cyfrze. Za rywalizację z innymi filmami tej edycji konkursu, których poziom artystyczny sprawił nam wielką przyjemność. Wreszcie, ze względu na wyjątkowy sens i charakter Nagrody im. Andrzeja Munka, za wzbudzenie w nas przekonania, że autor tego filmu wkrótce stanie się osobą, której będziemy szukali w programach najlepszych festiwali filmowych i repertuarów kin.

Nagroda im. Andrzeja Munka za Najlepsze Zdjęcia – PAWEŁ CHORZĘPA za zdjęcia do filmu „Zud" w reżyserii Marty Minorowicz:
Uzasadnienie:
Za silne i dojrzałe fabularne zdjęcia wykreowane bardzo skromnymi środkami w warunkach dokumentalnych. Za umiejętność stawiania kamery w odpowiednim miejscu i ukazania nadziei w opowiedzianej historii.

Laureaci otrzymują nagrody finansowe w wysokości 10 000 zł każda.

Przebywający obecnie w Meksyku Joaquin del Paso, który jest absolwentem Szkoły Filmowej w Łodzi, nie mógł uczestniczyć w ceremonii wręczenia nagród. Nagrodę w jego imieniu odebrał Fredrik Olsson, autor zdjęć do filmu "Maquinaria Panamericana". Joaquin del Paso wysłał film z komentarzem do przyznanej nagrody: https://vimeo.com/202095686. Paweł Chorzępa, laureat Nagrody im. A. Munka za najlepsze zdjęcia mówił: "Dziękuję za nagrodę, zwłaszcza, że dostają ją w takim miejscu - w Szkole Filmowej w Łodzi, do której kiedyś bardzo chciałem się dostać".

Konkurs organizowany przez Szkołę Filmową w Łodzi kierowany jest do reżyserów i autorów zdjęć debiutujących w pełnometrażowej fabule. W tej edycji Konkursu do Nagrody nominowani byli twórcy osiemnastu filmów. Nagroda w Konkursie im. Andrzeja Munka ma wskazywać tych debiutantów, których karierom filmowym warto się przyglądać, a twórcom, oprócz prestiżu, przynieść ma promocyjne wsparcie debiutanckiej produkcj

Jolanta Kolano
Materiały PWSFTViT
2 lutego 2017

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia