"Makbet" jedzie do Gruzji

"Makbet" - reż. Maja Kleczewska - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Teatr im. Jana Kochanowskiego po raz drugi z rzędu został zaproszony na Tbilisi International Festival of Theatre. Tym razem zaprezentuje "Makbeta" w reż. Mai Kleczewskiej.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Tibilisi to najbardziej prestiżowe wydarzenie w dziedzinie sztuk teatralnych w Gruzji. Festiwal jest nie tylko przeglądem ważnych europejskich spektakli i instalacji teatralnych, ale przede wszystkim miejscem spotkania odmiennych stylistyk i form, różnorodnych języków i sposobów percepcji rzeczywistości.

Współczesna kulturalna Gruzja, intensywnie czerpiąc ze swojej bogatej tradycji, jest dziś przestrzenią otwartą na dialog międzykulturowy, przestrzenią w której szczególnie młode pokolenie dąży do ponownej definicji własnej tożsamości - tej, która zasadniczo wpisuje się w kontekst świadomości europejskiej.

W tym roku festiwal w Tibilisi w znacznym stopniu zogniskowany został wokół najważniejszych egzystencjalnych tematów i zagadnień, w które doskonale wpisuje się produkcja opolskiego Teatru - "Makbet" Willliama Szekspira w reż. Mai Kleczewskiej. Prezentacja spektaklu w Gruzji to nie tylko szansa na konfrontacje z nieco odmiennym kontekstem kulturowym. To szansa na odsłanianie trwałych i zakorzenionych kodów kulturowych, tworzenie i kreowanie uniwersalnych wehikułów wartości i wspólnych punktów odniesienia, w znacznym stopniu sprzyjających europejskiej integracji.

Tbilisi International Festival of Theatre

A. Griboedov Russian State Drama Theatre

23 września 2013, godz. 19.00

(-)
Materiał Teatru
18 września 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia