Mała Księżniczka

"Księżniczka Sara" - reż. Teresa Kurpias-Grabowska - Teatr Rampa w Warszawie

Nasze czytelniczki na pewno pamiętają z dzieciństwa "Małą Księżniczkę" znanej autorki Frances Hogdson Burnett. Teraz stała się osnową najnowszego musicalu Teatru Muzycznego Tintilo, którego premiera odbyła się w styczniu w Teatrze Rampa, "Księżniczka Sara" to spektakl pełen humoru i dobra, a jednocześnie skłaniający do refleksji.

Dzieci dowiadują się, że bogactwo i pozycja społeczna, choć czynią życie łatwiejszym i przyjemniejszym, nie są najważniejsze, a rzeczy materialne można łatwo stracić.

Dziewięcioletnia Sara dorastała w Indiach w dostatku i pod czułą opieką ojca. Kiedy kapitan Crewe wyrusza na front, oddaje córkę do londyńskiej "Wzorowej Pensji dla Panien". Kiedy właścicielka pensji panna Minchin dowiaduje się o śmierci kapitana, degraduje Sarę do roli posługaczki.

Dziewczynka przyjmuje nową sytuację z pogodą i odwagą. Pokazuje, że siła jej charakteru jest niezależna od okoliczności, a szlachetność to cecha, której nikt nie może jej odebrać. Kiedy była zamożna, także okazywała innym szacunek i przyjaźń. Sara zna swoją wartość, ponieważ ktoś tę wiarę w niej zaszczepił. Okrutnej opiekunce mówi o tym, że każda dziewczynka jest księżniczką, niezależnie od majątku, zdolności i urody. Tego nauczył ją kochający tata. Kapitan Crewe, traktując córkę jak piękną, silną i wyjątkową kobietę, dał jej siłę do przezwyciężania przeciwności. Na przeciwległym biegunie widzimy mściwą i zgorzkniałą pannę Minchin, z której historii możemy się domyślić, że nigdy nie czuła się kochana i doceniana.

Spektakl obfituje w taniec i śpiew w stylu Bollywood. Warto wybrać się na niego całą rodziną.

(-)
Idziemy
24 stycznia 2014

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...