Mała Pastorałka w Małym Teatrze

"Mała Pastorałka" - reż. Roberto Skolmowski - Wrocławski Teatr Lalek

Miniaturowa Święta Rodzina, zwierzęta i anioły to aktorzy Teatru Piccolo, który po raz pierwszy w sobotę podniósł swoją kurtynę we wrocławskim Teatrze Lalek i pokazał fragmenty "Pastorałki" Leona Schillera z muzyką Jana Maklakiewicza.

„Pastorałka. Misterium Bożonarodzeniowe” to wyjątkowe dzieło, w którym Schiller zebrał całą polską tradycję bożonarodzeniową. Są tu anioły śpiewające kantyczki, kolędnicy z turoniem, pasterze zmierzający do Betlejem przez Tyniec, archanioł w ułańskiej czapce, król Herod. Ludowa i kościelna tradycja przenikają się by stworzyć jednorodną opowieść o Bożym Narodzeniu.

Wrocławski Teatr Lalek przedstawił „Pastorałkę” w wersji miniaturowej. Teatr Piccolo nawiązuje bowiem do włoskiej tradycji teatru salonowego. Na malutkiej scenie teatrzyku pojawiają się papierowe postaci animowane przez aktorów. W tle gra na żywo kwartet muzyków i śpiewa chór. Powstało urokliwe, kameralne przedstawienie. Chciałoby się aktorów, muzyków i dziecięcy chór zaprosić do własnego domu, by pod choinką opowiedzieli historię narodzenia pańskiego. Kunsztowna forma nie przytłacza lecz staje się wysmakowaną oprawą cudownej historii – ewangelicznej, ale opowiedzianej, jak bajka dla najmłodszych.

Wielkie brawa dla dzieci z chóru Teatru Lalek, które po raz pierwszy wystąpiły publicznie. Przejęte maluchy śpiewają czysto i z pasją, a aktorzy w naturalny sposób zapraszają do uczestnictwa w betlejemskim cudzie. Ma się wrażenie, że jesteśmy w XIX-wiecznym salonie, gdzie w zimowy wieczór rodzina gromadzi się wokół miniaturowej sceny, by wspólnie odegrać świąteczne przedstawienie.

„Mała Pastorałka” to zapowiedź jesiennej premiery „Pastorałki” planowanej przez Wrocławski Teatr Lalek. Listopadowe widowisko będzie rozbudowanym spektaklem o wielkim rozmachu inscenizacyjnym.

„Małą Pastorałkę” zobaczymy jeszcze kilka razy po spektakli „Lato Muminków”. Inauguruje ona cykl spektakli granych w Teatrze Piccolo. – Nie podoba mi się to, co pokazuje telewizja. Zapraszam więc dzieci na teatralne dobranocki. Po 20 minutowym spektaklu dzieci dostaną mleczko i tak przygotowane mogą iść spać – zapowiada Roberto Skolmowski, dyrektor Teatru Lalek.

„Mała Pastorałka”: muzyka - Jan Maklakiewicz, scenografia – Małgorzata Szostakowska, konstrukcja mechanizmów – Krzysztof Stachów. Występują: Irmina Annusewicz, Anna Skubik, Sławomir Przepiórka, Marek Tatko.

Agnieszka Kołodyńska
Kreatywny Wrocław
27 stycznia 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...