Mała Pastorałka w Małym Teatrze

"Mała Pastorałka" - reż. Roberto Skolmowski - Wrocławski Teatr Lalek

Miniaturowa Święta Rodzina, zwierzęta i anioły to aktorzy Teatru Piccolo, który po raz pierwszy w sobotę podniósł swoją kurtynę we wrocławskim Teatrze Lalek i pokazał fragmenty "Pastorałki" Leona Schillera z muzyką Jana Maklakiewicza.

„Pastorałka. Misterium Bożonarodzeniowe” to wyjątkowe dzieło, w którym Schiller zebrał całą polską tradycję bożonarodzeniową. Są tu anioły śpiewające kantyczki, kolędnicy z turoniem, pasterze zmierzający do Betlejem przez Tyniec, archanioł w ułańskiej czapce, król Herod. Ludowa i kościelna tradycja przenikają się by stworzyć jednorodną opowieść o Bożym Narodzeniu.

Wrocławski Teatr Lalek przedstawił „Pastorałkę” w wersji miniaturowej. Teatr Piccolo nawiązuje bowiem do włoskiej tradycji teatru salonowego. Na malutkiej scenie teatrzyku pojawiają się papierowe postaci animowane przez aktorów. W tle gra na żywo kwartet muzyków i śpiewa chór. Powstało urokliwe, kameralne przedstawienie. Chciałoby się aktorów, muzyków i dziecięcy chór zaprosić do własnego domu, by pod choinką opowiedzieli historię narodzenia pańskiego. Kunsztowna forma nie przytłacza lecz staje się wysmakowaną oprawą cudownej historii – ewangelicznej, ale opowiedzianej, jak bajka dla najmłodszych.

Wielkie brawa dla dzieci z chóru Teatru Lalek, które po raz pierwszy wystąpiły publicznie. Przejęte maluchy śpiewają czysto i z pasją, a aktorzy w naturalny sposób zapraszają do uczestnictwa w betlejemskim cudzie. Ma się wrażenie, że jesteśmy w XIX-wiecznym salonie, gdzie w zimowy wieczór rodzina gromadzi się wokół miniaturowej sceny, by wspólnie odegrać świąteczne przedstawienie.

„Mała Pastorałka” to zapowiedź jesiennej premiery „Pastorałki” planowanej przez Wrocławski Teatr Lalek. Listopadowe widowisko będzie rozbudowanym spektaklem o wielkim rozmachu inscenizacyjnym.

„Małą Pastorałkę” zobaczymy jeszcze kilka razy po spektakli „Lato Muminków”. Inauguruje ona cykl spektakli granych w Teatrze Piccolo. – Nie podoba mi się to, co pokazuje telewizja. Zapraszam więc dzieci na teatralne dobranocki. Po 20 minutowym spektaklu dzieci dostaną mleczko i tak przygotowane mogą iść spać – zapowiada Roberto Skolmowski, dyrektor Teatru Lalek.

„Mała Pastorałka”: muzyka - Jan Maklakiewicz, scenografia – Małgorzata Szostakowska, konstrukcja mechanizmów – Krzysztof Stachów. Występują: Irmina Annusewicz, Anna Skubik, Sławomir Przepiórka, Marek Tatko.

Agnieszka Kołodyńska
Kreatywny Wrocław
27 stycznia 2011

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...