Malina Michalska (1916 - 1973)
Tancerka polska, propagatorka hathajogi.Właściwie Maria Aleksandra Michalska. Urodziła się 28 października 1916 w Ostrzeszowie. Zmarła 11 listopada 1973 w Warszawie.
Były gwiazdami przedwojennych scen: primabalerinami, choreografkami i tancerkami estradowymi, kiedy ich kariery brutalnie przerwała wojna. W Culture.pl odkrywamy nieznane karty w historii polskiego tańca XX wieku. To ważne biografie, jest w nich balet i sowieckie łagry, rewia i walka o Monte Cassino, kabaret i getto.
Malina była córką Kazimierza (lekarza) i Haliny z Adamskich (pianistki), młodszą siostrą pisarki Jadwigi Żylińskiej (1910–2009). Jej rodzice przyjaźnili się z profesorem Wincentym Lutosławskim (stryjem kompozytora Witolda Lutosławskiego). Lutosławskiego filozofa, tłumacza książek Yogi Ramaczaraki i autora pozycji Rozwój potęgi woli przez psychofizyczne ćwiczenia według dawnych aryjskich tradycji oraz własnych swoich doświadczeń podaje do użytku rodaków (wydanej w 1909), Michalina poznała[1] będąc jeszcze nastolatką. Uczęszczała do gimnazjów w Ostrowie (Gimnazjum im. Emilii Sczanieckiej) i Warszawie.
Naukę tańca pobierała w Operze Warszawskiej u Mieczysława Pianowskiego i Haliny Hulanickiej (taniec akrobatyczny). Jako tancerka związana była z operą i operetką w Warszawie, po wojnie z variétés i cyrkami. W 1957 wyszła za mąż za plastyka Zygmunta Rezlera; bezdzietne małżeństwo rozpadło się po kilku latach.
Zafascynowana medycyną tybetańską i filozofią Wschodu tancerka i akrobatka, prekursorka jogi w Polsce. Przed wojną związana z warszawską operą i operetką, a w latach 50. zaangażowała się w promocję zdrowego stylu życia. Od 1957 roku w staromiejskim Domu Kultury w Warszawie prowadziła eksperymentalne studio gimnastyki tanecznej.
Jogą i medycyną tybetańską zainteresowała się kilka lat później. W 1966 roku jej studio odwiedziła słynna jogini Ma Yogashakti, założycielka Bihar School of Yoga, która polską szkołę hathajogi uznała za najlepszą w Europie i zakwalifikowała do International Yoga Fellowship Movement. Dokument upoważniający do prowadzenia certyfikowanej szkoły osobiście wręczył Malinie Michalskiej ambasador Indii. Jej książka "Hatha joga dla wszystkich" wydana w 1972 roku stała się "biblią" dla początkujących joginów, była pierwszą polską publikacją na ten temat.