Mały Kontrapunkt

45. Przegląd Teatrów Małych Form - Kontrapunkt 2010

Ten nowy nurt 45. edycji Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT przygotowany został z myślą o najmłodszych widzach i ich rodzicach. Zaplanowany jako międzynarodowy projekt polsko-nordycki, realizowany jest dzięki wsparciu Nordisk Kulturfond. Pokazywne spektakle spełniają zarówno wymogi artystyczne jak i edukacyjne, kształtują wrażliwość i poczucie piękna, zarówno kilku- jak i kilkunastolatków

Podczas Małego Kontrapunktu, 18 i19 kwietnia, pokazanych zostanie siedem spektakli: dwa duńskie, fiński, norweski oraz trzy polskie. W tym koncert kopenhaskiego zespołu Lydland, który, wchodząc w interakcję z publicznością, wciąga dzieci w tworzenie muzyki i umożliwia im grę na instrumentach. Pokazany zostanie także spektakl dla dzieci niesłyszących Teatru K3 z Białegostoku. Duński teatr Glimt przedstawi „Wspinaczkę Syzyfa” – współczesną wersję mitu o syzyfowej pracy, fiński Dance Theatre Hurjaruuth „Drzwi – dwóch klaunów w tarapatach”, a teatr norweski krótki spektakl pt. „Okropny poranek”, opowiadający o nordyckim bogu Tor i jego magicznym młocie. Po tym pokazie jego autorka Henriette Harbitz organizuje warsztaty dla dzieci z wykorzystaniem elementów teatru cieni.

Ponadto podczas Małego Kontrapunktu pokazane zostanie przedstawienie szczecińskiej „Pleciugi” „Szpak Fryderyk” i „Der Kinderschafe” studentów z Akademii Teatralnej, filia w Białymstoku.

Teatr Lalek „Pleciuga” zorganizuje warsztaty mające zachęcać dzieci do współuczestnictwa w kreowaniu działań artystycznych. Podczas zajęć, do czytanych przez aktorów najwybitniejszych utworów światowej dziecięcej literatury, ich uczestnicy, przy zastosowaniu różnorodnych technik plastycznych, wyczarują własne interpretacje „Najpiękniejszych baśni świata”.

Serdecznie zapraszamy. Więcej informacji na www.kontrapunkt.pl

Marzena Kuraś
Materiały Festiwalu
3 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...