Małżeństwo z morskich głębin

„Złota" - reż. Anna Wolszczak - Teatr Dormana w Będzinie

„Baśń o rybaku i złotej rybce" autorstwa Braci Grimm pomimo swojej ponad 200 letniej historii, w XXI wieku pozostaje niezwykle aktualna, a wręcz zyskuje nowe znaczenia. Prosta historia małżeństwa – rybaka i jego niespełnionej i zachłannej żony, podejmuje bardzo istotny temat szczęścia.

Współczesna adaptacja Anny Wieczorek opowiada historię młodego rybaka, który dzięki spotkaniu ze złotą rybką uświadamia sobie, na czym polega i czym jest prawdziwe szczęście.

Początkowo jedyne czego pragnie główny bohater, to za wszelką cenę uszczęśliwić swoją żonę, jednakże dzięki trzem życzeniom spełnianym przez rybkę, uświadamia sobie, że pragnąc jej szczęścia, zupełnie zapomniał o swoim własnym szczęściu. Prawdziwym pragnieniem Marka jest życie w harmonii z naturą, a także kierowanie się tym, co podpowiada mu serce. Historia młodego małżeństwa zwraca uwagę na niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą chęć posiadania władzy, zachłanność, a także skupienie wyłącznie na potrzebach materialnych.

Akcja sztuki rozgrywa się głównie w morskich głębinach, a bohaterowie przeżywają wiele zabawnych przygód i spotykają wielobarwne postaci tj. Koń Morski, Łosoś, Ośmiornica i inne morskie zwierzęta.

Spektakl podejmuje ważne zagadnienia związane z ekologią, zwracając uwagę na problem zanieczyszczeń wód na świecie i ich poważne skutki, co również w warstwie plastycznej podkreślają ciekawie wykonane lalki i scenografia z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu.

Zapraszamy na eko-bajkę o poszukiwaniu prawdziwego szczęścia, a także życia w zgodzie z naturą i tym, co podpowiada serce.

(-)
Teatr Dormana w Będzinie
4 marca 2022
Portrety
Anna Wolszczak

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...