Mam jedno oko zielone, a drugie oko niebieskie

Letnia Scena Forum - recital Krystyny Tkacz

Mam jedno oko zielone, a drugie oko niebieskie, patrzę na drogę, którą nadchodzą, demony co nie śpią jeszcze - tak w "Prologu z demonami" (słowa: Jerzy Górzański, muzyka: Jerzy Satanowski) śpiewała Krystyna Tkacz w maju w klubie Wytwórnia, podczas koncertu poświęconego Jerzemu Satanowskiemu.

"Prologu" nie usłyszymy co prawda podczas dzisiejszego recitalu artystki na Letniej Scenie Forum przy ul. Roosevelta 17, ale ten koncert będzie wyjątkowy. - To absolutna premiera, pierwszy raz będę prezentowała publicznie piosenki z nowej płyty, która ukaże się w listopadzie - mówi Krystyna Tkacz. - To piosenki Kurta Tucholsky\'ego, wybitnego artysty, nieznanego w Polsce.

Tucholsky, zwany małym berlińczykiem, tworzył w międzywojennym Berlinie. Popełnił samobójstwo po dojściu Hitlera do władzy. - Są to piosenki satyryczne, liryczne, rodzajowe - opowiada śpiewająca aktorka. - Kiedy poznałam ten repertuar, oszalałam. Uwiodła mnie aktualność utworów. Uwiodła i jednocześnie zmartwiła, że nic się przez tyle lat nie zmieniło.

Krystyna Tkacz jest aktorką teatralną i filmową, którą określa się mianem mistrzyni drugiego planu. Kojarzymy ją przede wszystkim z rolami w "Alternatywach 4" i "Zmiennikach" Stanisława Barei. Zagrała także w "Akcji pod Arsenałem" Jana Łomnickiego, "Życiu Kamila Kuranta" Grzegorza Warchoła,"Komediantce" Jerzego Sztwiertni, "Kolejności uczuć" Radosława Piwowarskiego, "Ucieczce z kina Wolność" Wojciecha Marczewskiego.

Na stałe pracuje w Teatrze Ateneum w Warszawie. Obdarzona wspaniałymi warunkami wokalnymi, często i chętnie występuje w spektaklach muzycznych i na koncertach. A my o klasie tej śpiewającej aktorki będziemy mogli przekonać się już dziś wieczorem.

(anp)
Polska Dziennik Łodzki
23 lipca 2009

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...