Marcela Stańko nagrodzona za monodram

"Czy ryby śpią?" - reż. Paweł Szkotak - Teatr Polski w Poznaniu

Marcela Stańko, aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu, za rolę w monodramie "Czy ryby śpią?" Jensa Raschke w reż. Pawła Szkotaka, otrzymała nagrodę aktorską na zakończonym wczoraj 13. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego.

W 13. OPMW udział wziął również spektakl "Spowiedź szaleńca" wg powieści Augusta Strindberga w reżyserii Łukasza Zaleskiego.

Marcela Stańko to absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Zagrała w spektaklach dyplomowych: "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Jarosława Gajewskiego (Marysia) oraz "Harce młodzieży polskiej" Tomasza Śpiewaka w reż. Remigiusza Brzyka (Druhna Jaga); brała także udział w kilku produkcjach telewizyjnych i filmowych.

W zespole Teatru Polskiego w Poznaniu od października 2013 roku, gdzie po raz pierwszy wystąpiła w czytaniu performatywnym "Ene due rike fake" Marzeny Matuszak (opieka reżyserska: Joanna Grabowiecka) podczas finału konkursu dramaturgicznego METAFORY RZECZYWISTOŚCI 2013. Na scenie Teatru zadebiutowała rolą Matki Boskiej w spektaklu "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi w reż. Uli Kijak (prapremiera 10 listopada 2013). Możną ją zobaczyć w spektaklach: "Ene due rike fake" Marzeny Matuszak w reż. Joanny Grabowieckiej (Marysia), "Opera za trzy grosze" Bertolta Brechta z muzyką Kurta Weilla w reżyserii Pawła Szkotaka, kierownictwo muzyczne Agnieszka Nagórka (Dolly), "Czy ryby śpią?" Jensa Raschke w reżyserii Pawła Szkotaka (Jette), "Granica" Zofii Nałkowskiej w reżyserii Szymona Kaczmarka (Jasia), "UFO" Iwana Wyrypajewa w reż. Barbary Krasińskiej (Emily Wenser / Jennifer Davies).

"Czy ryby śpią?"

Dramat Jensa Raschke "Czy ryby śpią?" to monolog dziesięcioletniej dziewczynki, Jette, która próbuje uporać się ze śmiercią młodszego brata. Z dziecięcą mądrością i przenikliwością próbuje zrozumieć sens słów: rak, cmentarz, śmierć, trumna.

(-)
Materiał nadesłany
15 września 2015
Portrety
Marcela Stańko

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia