Maria Sobocińska (1994)

Aktorka teatralna, filmowa, serialowa i dubbingowa.

Urodziła się 24 lutego 1994.

W 2018 ukończyła Wydział Aktorski Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Zadebiutowała 15 grudnia 2015 w spektaklu dyplomowym "Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa w reż. Waldemara Śmigasiewicza w Akademii Teatralnej.

Debiut filmowy to „Wołyń" (Helena Głowacka-Huk, siostra Zosi) w reż. Wojciecha Smarzowskiego (2016). Zagrała także m.in. w filmie: "Miłość jest wszystkim" (Córka Elżbiety Wojnar) w reż. Michała Kwiecińskiego (2018), "Kler" (Zakonnica) w reż. Wojciecha Smarzowskiego (2018), "Wszystko dla mojej matki" (Agnes) w reż. Małgorzaty Imielskiej (2019) i "Pan T." (Maturzystka Dagna) w reż. Marcina Krzyształowicza (2019) oraz w kilku serialach m.in.: "Komisarz Alex", "Zasad Przyjemności", "Stulecia winnych" i "Pułapka".

W warszawskim Teatrze Potem-o-tem zagrała Helę w spektaklu "Gluten Sex" Marcina Zbyszyńskiego (9 lutego 2018), a w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza - Mary Lee w "Fantazji polskiej" Macieja Wojtyszki (17 listopada 2018).
Występuje także w Teatrze Kamienica w spektaklu "Wszechmocni w sieci" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

Jest córką aktorki Hanny Mikuć i operatora Piotra Sobocińskiego, wnuczką operatora Witolda Sobocińskiego oraz aktorów Wandy Chwiałkowskiej i Bohdana Mikucia. Ma dwóch braci operatorów: Piotra i Michała Sobocińskich.

Nagrody:

W 2017 otrzymała wyróżnienie za role w spektaklach „Pibloktoq. Piosenki Marii Peszek" oraz „Pelikan. Zabawa z ogniem" na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
24 lutego 2021

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...