Marian Dziędziel (1947)

Aktor teatralny, filmowy, radiowy i telewizyjny.

Urodził się 5 sierpnia 1947 w Gołkowicach.

Ukończył PWST w Krakowie w 1969 roku. Stworzył niezliczoną ilość kreacji aktorskich. Debiutował 9 grudnia 1968 w krakowskiej PWST rolą Kazka w „Kondukcie" Bohdana Drozdowskiego w reżyserii Jerzego Kaliszewskiego.

Od początku swojej kariery teatralnej jest członkiem zespołu aktorskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego, gdzie zagrał m.in. w: „Kaliguli" A. Camusa reż. A. Duda-Gracz, „Śnie o jesieni" J. Fossego reż. M. Wojciechowski, „Życiu w teatrze" D. Mameta reż. M. Kuźmiński, „Bułhakowie" M. Wojtyszki reż. M. Wojtyszko, „Łucji szalonej" D. Nigro reż. M. Piekorz. Aktualnie występuje w „Tangu Piazzolla" reż. Józef Opalski oraz „Tragedii Makbeta" reż. Redbad Klijnstra.

Znajomość gwary śląskiej to kapitał, który wykorzystywali reżyserzy filmów, słuchowisk radiowych i seriali telewizyjnych.

W filmie zadebiutował w 1968 w 16. odcinku serialu „Stawka większa niż życie" w reżyserii Janusza Morgensterna. W rok później (1969) w filmie „Sól ziemi czarnej" (Powstaniec) i w 1972 „Perła w koronie" (Hubert) w reżyserii Kazimierza Kutza, „Grzeszny żywot Franciszka Buły" (1980) w reżyserii Janusza Kidawy, w ZSRR w „Borysie Godunowie" (Adam Wiśniowiecki) w reżyserii Siergieja Bondarczuka (1986), „Śmierć jak kromka chleba" (1994) w reżyserii Kazimierza Kutza, „Niektóre gatunki dziewic" (2000) w reżyserii Domana Nowakowskiego, „Wesele" (2004) w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego (Wiesław Wojnar – główna rola), „Vinci" (2004) w reżyserii Juliusza Machulskiego, „Mój Nikifor" (2004) w reżyserii Krzysztofa Krauze. „Komornik" (2005) w reżyserii Feliksa Falka, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006) w reżyserii Marka Koterskiego, „Dom zły" (2009) w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, „W imieniu diabła" (2011) w reżyserii Barbary Sass, „Róża" (2012) w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, „Pod mocnym aniołem" (2014) w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego oraz w wielu innych fabułach i serialach filmowych.

Wystąpił w ponad trzydziestu spektaklach Teatru Telewizji Polskiej, a także w ponad trzydziestu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia.
Mimo teatralnej emerytury jest obsadzany w wielu produkcjach filmowych.

Nagrody i odznaczenia:
1983 - Brązowy Krzyż Zasługi
2004 - Gdynia - XXIX FPFF - nagroda jury: najlepsza pierwszoplanowa rola męska - za rolę Gospodarza w filmie "Wesele" (wspólnie z Krzysztofem Globiszem w filmie "Długi weekend")
2005 - Tarnów - IX Festiwal Komedii TALIA - najlepsza rola męska - nagroda za rolę Roberta-starszego aktora w przedstawieniu "Życie w teatrze" Davida Mameta w Teatrze im.Juliusza Słowackiego w Krakowie
2005 - Nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Jameson People's Choice Awards za rolę Wiesława Wojnara w filmie "Wesele" Smarzowskiego
2005 - Orzeł - Polska Nagroda Filmowa za najlepszą pierwszoplanową rolę męską - za rolę Wiesława Wojnara w filmie "Wesele"
2006 - Kraków - Złoty Laur za Mistrzostwo w Sztuce
2008 - Września - XV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" - Nagroda Organizatora Festiwalu
2010 - Złota Kaczka w kategorii "najlepszy aktor"
2011 - Gdynia - 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - nagroda za drugoplanową rolę męską - za rolę w filmie "Kret"
2012 - Września - Prowincjonalia - Jańcio Wodnik za najlepszą rolę męską - za rolę w filmie "Kret"
2012 - Łagów - 41. Lubuskie Lato Filmowe - Specjalne Złote Grono za indywidualność artystyczną
2012 - Antalya (Turcja) - 49. International Antalya Golden Orange Film Festival - nagroda aktorska za rolę w filmie "Supermarket" w reż. Macieja Żaka
2012 - Kair (Egipt) - 35. Międzynarodowy Festiwal Filmowy - nagroda dla najlepszego aktora festiwalu - nagroda za rolę w filmie "Piąta pora roku"
2012 - Srebrny Medal Gloria Artis-Zasłużony Kulturze
2013 - Wąż za rok 2013 za "występ poniżej godności" - za udział w filmie "Komisarz Blond i Oko Sprawiedliwości"
2016 - Zielona Góra - II Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru Kozzi Dymny Himilsbach - nagroda za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu

Źródło: Wikipedia, materiały Teatru, FilmPolski, E-teatr

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
5 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia