Marian Hemar powraca w nowym wydaniu

„Hemar. Marchewka - próba generalizacji” - aut. Marian Hemar - reż. Bartłomiej Wyszomirski - Teatr Muzyczny w Toruniu

Utwory ze spektaklu Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu „Hemar. Marchewka – próba generalizacji" teraz w wersji audio na platformach streamingowych.

Spektakl „Hemar. Marchewka – próba generalizacji", który zadebiutował w 2016 roku na deskach Teatru Muzycznego w Toruniu, zdobył uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego ponadczasowe teksty autorstwa Mariana Hemara niezmiennie bawiły, wzruszały i intrygowały publiczność, przypominając o bogactwie polskiej kultury kabaretowej. Spektakl w tym roku zszedł już z teatralnego afisza, jednak twórcy postanowili kontynuować promowanie twórczości Hemara.

Wiele z utworów wykorzystanych w spektaklu, mimo ich literackiej i muzycznej wartości, wciąż pozostaje nieznanych szerokiej publiczności. Nie są one dostępne w przestrzeni internetowej, przez co ich wyjątkowy charakter jest ograniczony do scenicznych interpretacji.

Dlatego, z myślą o zachowaniu dziedzictwa Mariana Hemara, podjęto wyjątkowy projekt – nagranie piosenek ze spektaklu i udostępnienie ich szerokiemu gronu odbiorców poprzez serwisy streamingowe. Utwory zachowano w ich spektaklowej formie, a więc odbiorcy, będą mogli ponownie usłyszeć dokładnie te same wersje piosenek wykonywane przez Agnieszkę Brenzak-Guz, Paulinę Steklę, Jeremiasza Gzyla oraz Macieja Makowskiego.

Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie pozwoli na zapoznanie współczesnej młodzieży z dziełami satyryka, jak i uwrażliwienie ich na historię sztuki i kultury w Polsce. Poprzez realizację nagrań, chcemy nie tylko upamiętnić spektakl, ale również zbudować trwałą relację z naszą publicznością. – podkreślają twórcy projektu.

Warto przypomnieć, że Hemar, jeden z najwybitniejszych twórców polskiego kabaretu, pozostawił po sobie nie tylko niezrównane utwory satyryczne, ale także liryczne, głęboko osadzone w polskiej tradycji artystycznej. Udostępnienie tych utworów na platformach streamingowych to kolejny krok w kierunku popularyzacji jego.

Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu w ramach środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności komponent Odporność i konkurencyjność gospodarki, inwestycja A2.5.1 Program działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.

Szczegóły dotyczące udostępnionych utworów znajdują się na:
https://www.teatrmuzyczny.torun.pl/1688/hemar-marchewka-proba-generalizacji-2-3

Projekt finansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU
Projekt dofinansowano z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Katarzyna Jasińska
Teatr Muzyczny w Toruniu
20 grudnia 2024

Książka tygodnia

Ulisses
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
James Joyce

Trailer tygodnia