Mariaż inteligencji z ambicją - premierowo we Wroclawiu

"Edukacja Rity" - reż. Wojciech Dąbrowski - Wrocławski Teatr Komedia

W niedzielę premiera "Edukacji Rity" - scenicznego przeboju Willy^go Russella.

Willy Russell, który urodził się w Liverpoolu w 1947 roku, jest (wśród wielu innych zajęć) bardzo znanym autorem sztuk teatralnych i musicali. Dwadzieścia dwa lata temu Krystyna Janda zaczęła swoją przygodę w monodramie według jego sztuki - "Shirley Valentine" w reżyserii Macieja Wojtyszki.Rekordy popularności na świecie bije "Edukacja Rity", której premierę właśnie przygotował Wrocławski Teatr Komedia. W roli Franka, profesora literatury zaglądającego zbyt chętnie do szklaneczki z whisky (ukrywającego butelki na półkach za książkami), zobaczymy Wojciecha Dąbrowskiego, także reżysera przedstawienia. Partneruje mu Magdalena Margulewicz, aktorka znana m.in. z seriali "Klan" {zagrała Sandrę Stec) i "Pierwsza miłość" (była w sekcie wyznawców reodanizmu). Rita jest fryzjerką, ma Magdalena Margulewicz (Rita) i Wojciech Dąbrowski (Frank) męża, ale nie ma dzieci. Szuka wżyciu "czegoś więcej", chce poznać literaturę i zapisuje się na zajęcia uniwersytetu otwartego, w którym wykłada Frank. -Po co pani w ogóle zaczyna? -pyta ją profesor. - Bo chcę wiedzieć! - odpowiada dziewczyna. - Co? - docieka naukowiec. Wszystko! - twierdzi ambitna dziewczyna.

Wrocławski Teatr Komedia wystawia często farsy, ale sięga też po ambitniejszy repertuar. - Chcieliśmy wystawić romantyczną komedię, żeby dać widzom możliwość refleksji, wzruszenia i uśmiechu, uszlachetnić repertuar naszej sceny - mówi Wojciech Dąbrowski. - "Edukacja Rity" znakomicie spełnia to zadanie. Bohaterowie są zupełnie różni od siebie, a ich spotkanie odmieni życie obydwojga - dodaje.

- Komedia to pojęcie pojemne, niejedno ma imię. Gramy klasyczne farsy, chętnie pokazujemy też sztuki z pogranicza opowieści obyczajowej i komedii romantycznej-dodaje Paweł Okoński, razem z Wojciechem Dąbrowskim prowadzący Wrocławski Teatr Komedia.

Ciekawym zabiegiem będzie muzyka na żywo - w czasie spektaklu na saksofonie będzie grała Karolina Pernal (autorem muzyki jest Bartosz Pernal).

Wiosną tego roku "Edukację Rity" przywiózł do wrocławskiego Impartu Teatr 6. Piętro z Warszawy, Ritę i Franka zagrali Małgorzata Socha i Piotr Fronczewski, a spektakl wyreżyserował Maciej Wojtyszko. We Wrocławiu w 1988 roku sztukę pokazał nieistniejący już Wrocławski Teatr Rozrywki, zagrali Zbigniew Lesień i Elżbieta Panas, reżyserowała Anna Barcikowska. Sztuka doczekała się też znakomitej filmowej wersji z Michaelem Caine'em i Julie Walters w rolach głównych, a film wyreżyserował Lewis Gilbert.

Wrocławski spektakl ma swoją premierę we Wrocławskim Teatrze Lalek na scenie przy pl. Teatralnym l, w niedzielę o godz. 17, w piątek i sobotę o godz. 20 planowane są pokazy przedpremierowe. Następne spektakle grane będą 28 i 29 grudnia o godz. 20. Bilety kosztują 70 i 50 zł.

Małgorzata Matuszewska
POLSKA Gazeta Wrocławska
14 grudnia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...