Mariusz Benoit i Gustaw Herling-Grudziński w radiowej Dwójce

"Dziennik pisany nocą" z lat 1993-2000 Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w interpretacji Mariusza Benoit

Program 2 Polskiego Radia prezentuje od 29 października - w cyklu "Książka do słuchania" - "Dziennik pisany nocą" z lat 1993-2000 Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Fragmenty zapisków z ostatniej dekady życia pisarza posłuchać można w mistrzowskiej interpretacji Mariusza Benoit.

- Mój ideał dziennika, niedościgniony, to prawda, nie ma jednak powodu, by go nie wyznać. Przesuwa się w nim raz szybciej, raz wolniej, raz na scenie, raz w tle, historia spuszczona z łańcucha", jak nasze czasy znakomicie określił Jerzy Stempowski. A w lewym dolnym rogu, wzorem niektórych malowideł renesansowych, miniaturowy i ledwie naszkicowany autoportret autora i kronikarza - tak o swoim dzienniku pisał Gustaw Herling-Grudziński.

Pierwsze fragmenty swojego diariusza autor zaczął publikować w czerwcu 1970 roku w paryskiej "Kulturze". W latach 1996-2000 "Dziennik pisany nocą" ukazywał się w odcinkach w warszawskim tygodniku "Plus-Minus" - dodatku do "Rzeczpospolitej". W swoich "Rozmowach w Dragonei" z 1997 roku autor stwierdził: - "Dziennik pisany nocą" spełnia wszystkie moje ambicje pisarskie. Jest w nim wiele różnych form, uwaga, refleksja, krótki esej, opowiadanie, a nawet krótka recenzja. Mnie on całkowicie wystarcza i chyba dlatego nie napiszę powieści. Moim opus magnum będzie więc pełny dziennik.

Rok 2019, w którym przypada 100. rocznica urodzin twórcy, został ogłoszony przez Sejm RP - "w uznaniu słowa i czynu wybitnego pisarza" - Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Radiowa Dwójka zaprasza na "Książkę do słuchania" od poniedziałku do piątku w godz. 19.10-19.30. "Dziennik pisany nocą" w 40 odcinkach czyta na antenie Dwójki znakomity aktor teatralny, filmowy i radiowy Mariusz Benoit.

(-)
Polskie Radio Dwójka
31 października 2018

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...