Mariusz Treliński o odwołanej premierze

Teatr Wielki - Opera Narodowa

24 lutego 2022 rozpoczęła się inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, doprowadzając trwającą tam od 2014 roku wojnę do niewyobrażalnej eskalacji.

 Chcę wyrazić solidarność z narodem ukraińskim, bohatersko przelewającym krew w obronie Ojczyzny.

Wojna jest nonsensem, powrotem do reguł barbarzyńskich, z tą różnicą, że zamiast kamieni, wyszkolone armie wykorzystują zdobycze technologii, by zabijać ludzi, niszczyć dorobek pokoleń i obiekty kultury. Ja, moi współpracownicy, przyjaciele, tak jak wszyscy rodacy, jesteśmy wstrząśnięci tą katastrofą. Ludzie, których znam, z obu krajów, z którymi wielokrotnie pracowaliśmy, wspólnie tworząc dzieła operowe w międzynarodowym gronie artystów, zostali nagle postawieni po dwóch stronach barykady. Wielkomocarstwowa mitomania i arogancja rządzących Rosją zwróciła przeciw sobie dwa bliskie narody. To zło w najczystszej postaci i tak zostanie osądzone przez historię.

Opera milknie w takich momentach. Wspólnie z zespołem i dyrekcją Teatru Wielkiego - Opery Narodowej postanowiliśmy odwołać nadchodzącą premierę Borysa Godunowa. Niech to milczenie będzie głosem solidarności z narodem Ukrainy.

Mariusz Treliński
Dyrektor artystyczny TW-ON, reżyser

(-)
Teatr Wielki - Opera Narodowa
4 marca 2022

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia