Masłowska w Mińsku

"Między nami dobrze jest" - reż. Grzegorz Jarzyna - TR Warszawa

Jako "teatralną bombę z Polski" zapowiada w czwartek "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii" przyjazd do Mińska teatru TR Warszawa ze spektaklem "Między nami dobrze jest". W stolicy Białorusi będzie go można zobaczyć 25 i 26 października

"Wiele słyszeliśmy o znakomitym polskim reżyserze awangardowym Grzegorzu Jarzynie i 27-letniej gwieździe polskiej dramaturgii Dorocie Masłowskiej. Teraz po raz pierwszy zobaczymy, jak Jarzyna wyreżyserował Masłowską" - zapowiada "KP". Przypomina, że po pokazie "Między nami dobrze jest" w Moskwie "tamtejsza publiczność oszalała".

"U Polaków rzeczywiście wszystko jest dobrze - przynajmniej, jeśli chodzi o dramaturgię i poczucie humoru. (...) Teatr to najlepsze, co Polska teraz ma, i co więcej - najciekawsze rzeczy w teatrze europejskim dzieją się teraz właśnie Polsce" - podkreśla gazeta w informacji o spektaklu. Ilustruje ją zdjęciem "gwiazdy przedstawienia" - Danuty Szaflarskiej.

Występ TR Warszawa to kolejne wydarzenie w Mińsku realizowane w ramach programu kulturalnego polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Niedawno zakończyła się część muzyczna tego programu, teraz trwa seria pokazów polskich teatrów. Przed tygodniem w Muzeum Historycznym otworzono wystawę zdjęć Zofii Chomętowskiej, urodzonej w okolicach Pińska fotografki okresu międzywojennego.

Właśnie wystawa Chomętowskiej, wybrana specjalnie do programu kulturalnego na Białorusi, odbiła się dotąd największym echem w tamtejszych mediach. O Chomętowskiej napisał w dużym materiale główny dziennik państwowy "SB.Biełaruś Siegodnia", relację z otwarcia zamieścił w najnowszym wydaniu niezależny tygodnik "Biełorusy i Rynok". Wystawa "księżniczki Polesia" to "jedna z najlepszych, jakie pokazane były w Muzeum Historycznym, a być może i w Mińsku" - cytuje tygodnik białoruskiego fotografika Wasila Parfianka.

Anna Wróbel
PAP
14 października 2011
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...