Masłowska w Mińsku

"Między nami dobrze jest" - reż. Grzegorz Jarzyna - TR Warszawa

Jako "teatralną bombę z Polski" zapowiada w czwartek "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii" przyjazd do Mińska teatru TR Warszawa ze spektaklem "Między nami dobrze jest". W stolicy Białorusi będzie go można zobaczyć 25 i 26 października

"Wiele słyszeliśmy o znakomitym polskim reżyserze awangardowym Grzegorzu Jarzynie i 27-letniej gwieździe polskiej dramaturgii Dorocie Masłowskiej. Teraz po raz pierwszy zobaczymy, jak Jarzyna wyreżyserował Masłowską" - zapowiada "KP". Przypomina, że po pokazie "Między nami dobrze jest" w Moskwie "tamtejsza publiczność oszalała".

"U Polaków rzeczywiście wszystko jest dobrze - przynajmniej, jeśli chodzi o dramaturgię i poczucie humoru. (...) Teatr to najlepsze, co Polska teraz ma, i co więcej - najciekawsze rzeczy w teatrze europejskim dzieją się teraz właśnie Polsce" - podkreśla gazeta w informacji o spektaklu. Ilustruje ją zdjęciem "gwiazdy przedstawienia" - Danuty Szaflarskiej.

Występ TR Warszawa to kolejne wydarzenie w Mińsku realizowane w ramach programu kulturalnego polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Niedawno zakończyła się część muzyczna tego programu, teraz trwa seria pokazów polskich teatrów. Przed tygodniem w Muzeum Historycznym otworzono wystawę zdjęć Zofii Chomętowskiej, urodzonej w okolicach Pińska fotografki okresu międzywojennego.

Właśnie wystawa Chomętowskiej, wybrana specjalnie do programu kulturalnego na Białorusi, odbiła się dotąd największym echem w tamtejszych mediach. O Chomętowskiej napisał w dużym materiale główny dziennik państwowy "SB.Biełaruś Siegodnia", relację z otwarcia zamieścił w najnowszym wydaniu niezależny tygodnik "Biełorusy i Rynok". Wystawa "księżniczki Polesia" to "jedna z najlepszych, jakie pokazane były w Muzeum Historycznym, a być może i w Mińsku" - cytuje tygodnik białoruskiego fotografika Wasila Parfianka.

Anna Wróbel
PAP
14 października 2011
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia