Materna show

"Krzysztof M. Hipnoza" - reż: Krzysztof Materna - Teatr Polonia

Lato to w teatrze tradycyjnie okres urlopowy. Stopniowo jednak artystyczne wakacje stają się coraz krótsze, a kilka scen - prywatnych - postanowiło nawet grać przez całe lato. Repertuar, wzorem kin serwujących latem dania lekkie i kolorowe, jest typowo rozrywkowy.

Najświeższym przykładem jest grany w warszawskim Teatrze Polonia "Krzysztof M. Hipnoza" - widowisko z pogranicza teatru, estrady i kabaretu, stworzone przez Krzysztofa Maternę na podstawie pomysłu Australijczyka Tima Croucha. Satyryk, współautor kultowych telewizyjnych programów rozrywkowych, wspólnie z Wojciechem Mannem uhonorowany przez czytelników "Polityki" w ankiecie "Koniec Wieku" tytułem najważniejszej osobowości telewizyjnej, napisał scenariusz dla dwóch aktorów. 

Sam wciela się w rolę konferansjera-hipnotyzera, zaś rolą zaproszonego gościa - co wieczór innego - jest improwizowanie na zadane przez niego tematy. Najważniejszy jest element zaskoczenia: widz do momentu rozpoczęcia show nie wie, kogo, obok Materny, zobaczy na scenie. Z kolei zaproszony aktor nie wie, jakiego typu zadania go czekają. Powodzenie przedsięwzięcia zależy w głównej mierze od osobowości gościa, jego poczucia humoru, dystansu do siebie, luzu i umiejętności improwizacji. Piotr Adamczyk, który jako pierwszy wziął udział w teatralnym eksperymencie, z zadania zagrania Andrzeja - typowego Polaka po czterdziestce - wywiązał się świetnie. W kolejnych odsłonach aktorski koszmar śnić na jawie będą m.in.: Magdalena Cielecka, Borys Szyc, Maciej Stuhr i Robert Więckiewicz.

Aneta Kyzioł
Polityka
24 lipca 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia