"Matrimonio..." - jedyne sceniczne dzieło Kofflera

"Matrimonio con variazioni" - Warszawska Opera Kameralna

Sceniczną premierę utworu "Matrimonio con variazioni" Józefa Kofflera zaplanowano w Warszawskiej Operze Kameralnej na 22 maja. WOK pokaże to dzieło po raz pierwszy.

"Matrimonio con variazioni", skomponowane w 1932 roku, jest pod względem gatunkowym hybrydą baletu, oratorium i opery. Utwór jest określany jako jeden z najbardziej oryginalnych dzieł muzycznych zarówno w dorobku samego Kofflera, jak i w muzyce polskiej I połowy XX wieku. 

Autor tego dzieła, Józef Koffler, uważany jest za najwybitniejszego - obok Karola Szymanowskiego - polskiego kompozytora I połowy XX wieku. 

"Matrimonio..." to jedyne sceniczne dzieło Kofflera. Przez wiele lat po wojnie uchodziło za zaginione. Dopiero w 1993 roku zostało, wraz z innymi utworami tego twórcy, odnalezione w Berlinie przez muzykologa prof. Macieja Gołąba w archiwaliach ówczesnej Akademie der Kuenste. Jedynym zachowanym źródłem dzieła jest do dziś jego wyciąg fortepianowy, który wymagał głębokiej rekonstrukcji. 

Warszawska Opera Kameralna wystawi dzieło Józefa Kofflera po raz pierwszy dzięki trudowi dwojga autorów: Edwarda Pałłasza, który na podstawie wyciągu fortepianowego starannie je zinstrumentował oraz Joanny Kulmowej, która - wychodząc z założenia, że libretto niemieckie daje ograniczone możliwości realizacji scenicznej - napisała libretto na nowo, jedynie ogólnie nawiązując do treści pierwotnego libretta niemieckiego. 

- To dzieło z początku lat 30-tych ubiegłego wieku, gdy jeszcze hucznie się bawiono, tuż po wielkim światowym kryzysie, nie przeczuwając tego, co niebawem miało nastąpić - uważa dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, Stefan Sutkowski.

(-)
PAP
12 maja 2009

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...