Maturzystka zostanie Księżniczką

"Człowiek na moście" - reż. Jacek Głomb - Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy

19-letnia tegoroczna absolwentka V LO w Legnicy Joanna Nyga wygrała casting do roli księżniczki w historyczno-muzycznym spektaklu "Człowiek na moście" Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba.

Premiera już niebawem. W piątek 23 maja o godz. 20.30 właśnie ten spektakl grany na na dziedzińcu legnickiego Zamku Piastowskiego otworzy tegoroczny 45. Ogólnopolski Festiwal Chórów "Legnica Cantat".

We wtorkowym (13 maja) castingu prowadzonym przez reżysera na Scenie Gadzickiego uczestniczyło 16 kandydatek spośród 24, które zgłosiły chęć wystąpienia w najnowszej produkcji legnickiego teatru przygotowywanej we współpracy z Legnickim Centrum Kultury. Kandydatki pochodziły głównie z Legnicy, ale także z Chojnowa, a kilka z nich było studentkami wrocławskiej szkoły aktorskiej (PWST).

Podczas prezentacji trzeba było się przedstawić, powiedzieć kilka słów o sobie, zaśpiewać dowolną piosenkę oraz poddać się próbie na skalę i barwę głosu, którą prowadził przy fortepianie Andrzej Janiga. - Było bardzo fajnie, chociaż jestem chyba za wysoka - ze spontanicznym uśmiechem mówiła po zejściu ze sceny tegoroczna legnicka maturzystka Joanna Nyga, która podczas prezentacji zaśpiewała fragment skocznej, żartobliwej ludowej przyśpiewki.

Wbrew obawom, to jednak właśnie ona wygrała casting i wystąpi w przedstawieniu. - Bardzo się cieszę. Mama mnie namówiła, ale przyznam, że lubię energię, jaka towarzyszy publicznym występom - wyznała absolwentka klasy medialnej V LO w Legnicy.

Legnicka dziewiętnastolatka nie będzie jednak całkowitą debiutantką na scenie. Wcześniej brała bowiem udział w działaniach teatralnego Ośrodka Nowy Świat, podczas których występowała w spektaklu "Historia Nowego Świata", uczestniczyła także w wędrownym projekcie "Muzykowanie-Wędrowanie", który także finalizowany był sceniczną prezentacją. Co więcej, w przeszłości śpiewała w gimnazjalnym chórze, a nawet brała udział w plenerowych występach chórów towarzyszących "Legnica Cantat".

Chociaż do premiery przedstawienia zostało zaledwie 10 dni po Joannie nie widać tremy, mimo że kilka dni wcześniej, czeka ją jeszcze jeden egzamin. - We wtorek 20 maja zdawać będę ustną maturę z języka polskiego. Ale reżyser wie o tym i ten dzień będą miała wolny od próby - mówi Joanna Nyga.

Już pierwszy dzień po castingu zapowiada się dla niej pracowicie. Czeka ją pierwsza próba na zamkowym dziedzińcu, ale przede wszystkim wizyta w teatralnych warsztatach, które szyć będą kostium dla spektaklowej księżniczki.

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
14 maja 2014
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia