Medal KEN dla Roberto Skolmowskiego

Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Roberto Skolmowski otrzymał wczoraj (14 października) Medal Komisji Edukacji Narodowej. Medal przyznała Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas „za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania”.

W ciągu pierwszego roku działalności Opera i Filharmonia Podlaska w  Białymstoku przygotowała 170 wydarzeń edukacyjnych, w których uczestniczyło około 36 tysięcy uczniów.  Dzieci i młodzież uczestniczyła w ponad 30-tu warsztatach. Odbywały się lekcje muzyczne i historyczne (7 tysięcy osób) oraz koncerty edukacyjne (3,5 tysiąca uczestników). Całe klasy i grupy przedszkolne przychodziły na bajkę muzyczną „Jaś i Małgosia” oraz na operę „Straszny Dwór” i musical „Korczak” (24 tysiące uczniów i przedszkolaków). Projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi zdobył tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2012.  Zdecydowali o tym internauci podczas głosowania w plebiscycie  organizowanym  przez portal historia.org.pl oraz Muzeum Historii Polski. To wielowątkowy projekt Opery i Filharmonii Podlaskiej mówiący młodym ludziom o Holocauście. OiFP przygotowuje kolejny projekt związany z powstaniem w getcie białostockim „Byliśmy, jesteśmy, będziemy”.

Roberto Skolmowski odbierając Medal Komisji Edukacji narodowej mówił o niezwykłej ofercie edukacyjnej Opery oraz o 14-tu wystawach, które odwiedziło także ponad 30 tysięcy uczniów. Zwracał się jednocześnie do obecnych na sali nauczycieli: „Życzę by wasz zawód i pasja stały się radością. I byście pamiętali, że Opera i Filharmonia Podlaska to zbrojne ramię podlaskiej edukacji. Ale bez Was niczego nie zrobimy”.

Wczoraj w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyły się uroczystości związane z Dniem Edukacji Narodowej, zorganizowane przez Podlaskiego Kuratora Oświaty i Wojewodę Podlaskiego.

Dorota Sawicka
Materiał OiFP
15 października 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...