Medale św. Brata Alberta wręczone

14. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana"

Irena Santor, siostry Agnieszka i Urszula Radwańskie oraz działaczka na rzecz osób autystycznych Alina Perzanowska zostały laureatkami Medalu św. Brata Alberta. Wyróżnienia wręczono w poniedziałek w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Uroczystość była elementem gali finałowej 14. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana". Nagrody co roku wręczał kard. Franciszek Macharski, z powodów zdrowotnych w tym roku jednak nie mógł. Zastąpił go bp Damian Muskus.

Irena Santor otrzymała medal za wspieranie i promowanie twórczości muzycznej osób niepełnosprawnych; Agnieszka i Urszula Radwańskie za wspieranie i promowanie Fundacji im. Brata Alberta, a Alina Perzanowska za działalność na rzecz osób autystycznych oraz za utworzenie Farmy Życia w Więckowicach. Bp Muskus dziękował im za "wspaniałą kondycję serca, za wielką miłość do ludzi, zwłaszcza potrzebujących pomocnej dłoni".

Zachęta do czynienia dobra

- To wyróżnienie jest mi dane trochę ponad moje zasługi, ale przyjmuję je jako zachętę do czynienia dobra. Jestem wdzięczna i dołożę wszelkich starań, aby zapłacić za to piękne wyróżnienie - powiedziała Irena Santor, która jest opiekunem artystycznym Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, organizowanego co roku przez Fundację Anny Dymnej dla osób niepełnosprawnych, a uzdolnionych muzycznie.

Alina Perzanowska założyła Farmę Życia w Więckowicach koło Krakowa. W ośrodku przebywają i leczą się osoby chore na autyzm. Farma Życia powstała z inicjatywy Fundacji Wspólnota Nadziei. W dwóch budynkach autystycy mieszkają i uczęszczają na terapie. Na obszarze ok. 7 ha prowadzą ekologiczne gospodarstwo rolne. Farma powstała na wzór gospodarstw wiejskich prowadzonych przez osoby autystyczne i ich opiekunów w Europie Zachodniej. - To wyróżnienie dodaje wiatru w żagle, wzmacnia energię do pracy, ale i obciąża odpowiedzialnością - powiedziała Perzanowska i dodała, że Farma Życia wciąż będzie się rozbudowywać.

Siostry Radwańskie nie mogły osobiście odebrać medalu, ponieważ przebywają na turniejach tenisowych w USA. Nagrodę odebrał za nie przyjaciel rodziny Witold Gadowski. - Jeżeli dużo się dostaje, dużo trzeba dawać. Siostry od dawna wspierają Fundację Brata Alberta. Rodzina Radwańskich deklaruje, że będzie kontynuowała te działania - powiedział Gadowski w imieniu sióstr i ich ojca.

Zasłużeni w niesieniu pomocy

Wyróżnieni otrzymali medal autorstwa Krzysztofa Sieprawskiego, podopiecznego Fundacji im. Brata Alberta, przedstawiający św. brata Alberta, który tuli do siebie dzieci. Medale otrzymują od 1997 r. osoby szczególnie zasłużone w niesieniu pomocy ludziom niepełnosprawnym. Laureatów wybiera kapituła złożona z przedstawicieli Fundacji im. Brata Alberta, która prowadzi w Polsce ok. 30 placówek dla osób upośledzonych umysłowo, m.in. schroniska, warsztaty terapii zajęciowej i świetlice terapeutyczne.

W gronie dotychczasowych laureatów medalu są m.in.: kard. Franciszek Macharski, prof. Zbigniew Brzeziński, Jerzy Buzek, bp Stanisław Dziwisz, Alicja Grześkowiak, Robert Korzeniowski, abp Tadeusz Gocłowski, Otylia Jędrzejczak, Roman Kluska, pośmiertnie bp Jan Chrapek oraz Krakowskie Bractwo Kurkowe.

Ks. Isakowicz-Zaleski odznaczony

Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" organizuje Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko i Fundacja im. Brata Alberta. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 76 ośrodków terapeutycznych, 64 zespoły teatralne i 28 wokalistów. Podczas poniedziałkowej gali na scenie Teatru im. J. Słowackiego zaprezentowali się zwycięzcy przeglądu.

Także w czasie gali prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski odebrał srebrną odznakę za zasługi w pracy penitencjarnej. Na terenie Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach koło Krakowa od ok. 10 lat pracują małopolscy więźniowie. Wyróżnienie w imieniu ministra sprawiedliwości wręczył dyrektor służby więziennej w Krakowie płk Krzysztof Trela.

(-)
(PAP)
12 marca 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...