Mefistofeles wkroczy do Opery Krakowskiej

"Mefistofeles" to próba przeniesienia "Fausta" Goethego na deski opery

Ponad 100-osobowy chór, w którym śpiewają też dzieci, reżyseria, inscenizacja i scenografia Tomasza Koniny oraz międzynarodowa obsada -to tylko kilka atutów widowiska, które powstało w ramach polsko-norweskiego projektu.

W spektaklu zawarto najważnejsze wątki dzieła: prolog w niebie z zakładem Mefistofelesa o duszę Fausta, historię uwiedzenia Małgorzaty i jej śmierci, Noc Sabatu i miraż Pięknej Heleny, w końcu śmierć Fausta, który wypowiada decydujące i końcowe zdanie o szczęściu. "Mefistofeles" w wydaniu Opery Krakowskiej będzie opowieścią o człowieku pełnym sprzeczności. O kimś, kto jest rozdarty między pragnieniem świętości a codziennym życiem. - Operowy fresk wiodący od modlitwy i rozmowy z Bogiem po obrazy piekła - tak opisują spektakl sami twórcy.

W roli tytułowej będą występować na zmianę trzej artyści - Daniel Borowski, Volodymir Pankiv oraz Tomasz Raff. W postać Fausta wcielą się Vasyl Grokholskyi, Daniel Magdal i Zurab Zurabisłwili, natomiast Małgorzatę będą grać Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha i Anna Wierzbicka.

Kierownictwem muzycznym zajął się meastro Tomasz Tokarczyk, a kostiumy zaprojektowała jedna z najlepszych i najbardziej znanych polskich projektantek - Joanna Klimas. Przygotowanie chóru natomiast powierzono Zygmuntowi Magierze.

"Mefistofeles" to dzieło, którego historia sięga XIX wieku. Opera włoskiego artysty Arrgio Boita miała swoją prapremierę w marcu 1868 roku w słynnym mediolańskim Teatro alla Scala. Czteroaktowe widowisko do libretta stworzonego przez samego kompozytora od tamtej pory doczekało się wielu wersji, wystawianych w teatrach muzycznych na całym świecie.

Opera Krakowska we współpracy z Trondheim Symphony Orchestra przez wiele miesięcy poszukiwała solistów. Ogłoszono konkurs, a ci śpiewacy, którzy zostali zakwalifikowani do udziału w widowisku, przeszli prawdziwą "akademię operową". Przez kilka miesięcy artyści przygotowywali się nie tylko na próbach, ale także podczas specjalnych szkoleń i warsztatów.

To nie była pierwsza polsko-norweska operowa współpraca. W marcu 2013 Opera Krakowska i orkiestra z Trondheim pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka przedstawiły "Don Giovanniego" Mozarta. W spektakl zaangażowano krakowski chór i balet oraz międzynarodową obsadę. Teraz polscy i norwescy twórcy ponownie połączyli swoje siły, licząc na sukces oraz pozytywne przyjęcie "Mefistofelesa" przez publiczność.

Premiera spektaklu odbędzie się na Dużej Scenie Opery Krakowskiej 25 września ogodz. 18.30. Bilety na to wydarzenie można kupić w kasie, a także za pośrednictwem strony www.opera.krakow.pl. Miejsca boczne w amfiteatrze oraz na drugim piętrze (balkony) kosztują 40 zł lub 70 zł, w zależności od rzędu. Ci, którzy będą chcieli obejrzeć "Mefistotelesa" z loży marszałkowskiej, muszą przygotwać się na wydanie 140 zł.

Po premierze zaplanowano już kolejne przedstawienia. "Mefistofelesa". W tym miesiącu będzie można zobaczyć spektakl jeszcze trzy razy - 26, 29 i 30 września. Bilety na te przedstawienia są nieco tańsze. Za najdalsze miejsca trzeba zapłacić 28 zł, a za lożę marszałkowską 120 zł. 

25 WRZEŚNIA, GODZ. 18.30, OPERA KRAKOWSKA.UL LUBICZ 48, BILETY 40-140 ZŁ

Katarzyna Kojzar
Polska Gazeta Krakowska
23 września 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia