"Mefistofeles" zainauguruje nowy sezon w Operze Krakowskiej

Premierą "Mefistofelesa" Opera Krakowska zainauguruje dzisiaj nowy sezon artystyczny

Utwór włoskiego poety i kompozytora Arriga Boita wyreżyserował Tomasz Konina. W spektaklu zagra Orkiestra Symfoniczna z Trondheim.

Opera powstała w ramach polsko-norweskiego projektu Operowe divertimento na scenach Krakowa i Trondheim - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak.

W czerwcu przyszłego roku operę zobaczy publiczność w Trondheim. - "Mefistofeles" jest raczej nieznaną operą w Norwegii. Z ciekawością

czekam na efekt pracy tylu osób. Cieszy mnie zbliżająca się premiera w Krakowie, a potem w Trondheim, tym bardziej, że - jeśli się nie mylę - to "Mefistofeles" nie był jeszcze wystawiany w naszym kraju - powiedział Roar Leinan, dyrektor Orkiestry Symfonicznej z Trondheim (Trondheim Symfoniorkester).

Podkreślił również, że ceni współpracę z Polakami. Jego orkiestra symfoniczna ma ponad stuletnią tradycję, jednak dopiero od dziewięciu lat współtworzy opery. - Ważne było dla nas, aby znaleźć doświadczonych i profesjonalnych partnerów w Europie - zaznaczył i dodał, że od 2009 do 2017 roku funkcję dyrygenta głównego Orkiestry Symfonicznej w Trondheim pełni Polak Krzysztof Urbański.

Podczas dzisiejszej premiery widzowie poznają historię doktora Fausta, o którego duszę zakład zawarł Bóg i diabeł Mefistofeles. Fausta zagrają Vasyl Grokholskyi, Daniel Magdal oraz Zurab Zurabishvili. W rolę Mefistofelesa wcielą się Daniel Borowski, Wołodymyr Pankiv oraz Tomasz Raff.

Jak powiedział reżyser Tomasz Konina, dla każdego reżysera realizacja "Mefistofelesa" jest wyzwaniem, ale jest fascynująca. - Twórcy spektaklu muszą wykreować niezwykły świat, przez który wędruje Faust w poszukiwaniu chwili, w której powie: "trwaj chwilo, jesteś piękna". Aby taki świat stworzyć, na scenie wystąpić musi ponad sto osób - dorosłych, dzieci, solistów, artystów w chórze i w orkiestrze. Muszą powstać monumentalne sceny chóralne oraz kameralne sceny aktorskie grane przez solistów - opisywał reżyser.

"Mefistofeles" to czteroaktowa opera włoskiego poety i kompozytora Arriga Boita. Tekst do spektaklu powstał na podstawie dramatu "Faust" Johanna Wolfganga Goethego. Prapremiera odbyła się w 1868 roku w Mediolanie.

(-)
(PAP)
25 września 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia