"Mesjasz" na Zamku Królewskim

"Mesjasz" - G. F. Haendel - Warszawska Opera Kameralna

25 stycznia 2014 r. o g. 19.00 Warszawska Opera Kameralna zaprezentuje "Mesjasza" G.F. Haendla w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Georg Friedrich Haendel - "Mesjasz"

Jedno z najwybitniejszych dzieł kompozytora wykonane zostanie przez solistów i chór WOK wraz z Zespołem Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, pod batutą znakomitego Władysława Kłosiewicza.

Prawykonanie dzieła - oratorium Mesjasz - miało miejsce w Dublinie, w roku 1742. Entuzjastycznie przyjęte powracało wielokrotnie za życia kompozytora na dublińskie estrady. Publiczność w Londynie była chłodniejsza - dopiero kilka lat po londyńskiej premierze doceniono Haendlowskie arcydzieło, z każdym wykonaniem przyjmując je z większym zachwytem. O randze utworu świadczy fakt, że Mesjasz był pierwszym oratorium, które zezwolono wykonywać w kościołach. Wcześniej tego rodzaju kompozycje prezentowano wyłącznie w teatrach i salach koncertowych. Pierwszą świątynią, w której wykonano dzieło, była kaplica londyńskiego przytułku dla podrzutków, Foundling Hospital. Kompozytor co roku, począwszy od 1750, sam dyrygował tam Mesjaszem. Jeszcze za życia Haendla odbyło się co najmniej 56 wykonań całego dzieła, co na owe czasy było liczbą imponującą.

Bilety w cenie: normalne 50 zł, ulgowe 30 zł. Bilety do nabycia na www.bilety.operakameralna.pl i w kasie biletowej WOK oraz w miejscu koncertu na godzinę przed koncertem.

(-)
Materiał Teatru
23 stycznia 2014

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...