Metafory Rzeczywistości w nowej odsłonie

Teatr Polski w Poznaniu zaprasza do udziału w konkursie

Teatr Polski w Poznaniu zaprasza do udziału w konkursie dramaturgicznym IX Metafory Rzeczywistości 2016: "Wojna. Be war/or not to be".

Metafory Rzeczywistości - konkurs dramaturgiczny organizowany od 2008 roku w Teatrze Polskim w Poznaniu zmienia swoją formułę i staje się konkursem tematycznym. Nowością jest również fakt, że w tym roku jury wyłoni pięciu finalistów, a wszystkie zwycięskie dramaty zostaną pokazane w ciągu jednego dnia, w różnych miejscach Teatru Polskiego w Poznaniu.

Tematem IX edycji konkursu jest hasło z plakatu Mieczysława Wasilewskiego: "Be war/or not to be". Wydarzenia ostatnich lat, miesięcy czy dni każą powracać do tematu wojny na wielu obszarach. Wojna to nie tylko wybuchy armat, bomb czy odpalanie wyrzutni rakietowych. Wojna rozgrywa się przecież w każdym z nas - walczymy z bliskimi, z demonami w swoich głowach, na różne sposoby odmieniamy słowa takie jak: terroryzm, tolerancja, inność.

Naszą ideą jest sprowokowanie osób piszących do odnalezienia własnego rozumienia słowa wojna oraz nieszablonowych sposobów jej przedstawienia.

Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Podczas pierwszego etapu autorzy zgłaszają własne, wcześniej niepublikowane i niewystawiane dramaty. Termin nadsyłania dramatów upływa 15 czerwca 2016. Jury, spośród nadesłanych utworów, wybierze trzy dramaty.

Drugim etapem projektu jest przystosowanie wybranych tekstów do wymogów sceny. Dla autorów jest to pierwsza okazja do obserwacji, w jaki sposób ich dramaty funkcjonują na scenie i jakimi środkami posługują się reżyserzy i aktorzy, przekładając teksty na język teatru.

Ten etap zrealizowany zostanie w dniach 12-16 września 2016 r. Do udziału w nim zaproszeni zostaną aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu oraz wybrani przez Dyrekcję Teatru reżyserzy.

Etap trzeci polega na zaprezentowaniu dramatów w formie czytań scenicznych w Teatrze Polskim w Poznaniu 17 i 18 września 2016. Finał konkursu będzie miał miejsce 18 września 2016. Tego dnia odbędzie się głosowanie i przyznanie trzech nagród pieniężnych: Nagrody Prezydenta Miasta Poznania (25 000 zł), Nagrody Dziennikarzy (5 000 zł) oraz Nagrody Jury Społecznego (5 000 zł).

Teatr Polski w Poznaniu zakłada możliwość skierowania najlepszego tekstu do pełnej realizacji scenicznej.

(-)
Materiał nadesłany
7 kwietnia 2016

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...