Miasto opanują kuglarze i klauni

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie - 27- 30 lipca 2017

Carnaval Sztukmistrzów to barwne święto dedykowane cyrkowi, teatrowi i sztukom ulicy. Festiwal odbywający się w przestrzeni Lublina to jedyna okazja by zobaczyć, w jednym miejscu, najważniejsze przedstawienia i najlepszych artystów nurtu sztuki nowego cyrku.

Podczas VIII edycji Carnavalu Sztukmistrzów miasto opanują kuglarze i klauni, rozbrzmiewać będzie muzyka, a plac po Farze zaprezentuje się w zupełnie nowej odsłonie. Ulice i place miasta zapełnią nieprzewidywalni buskerzy, nie zabraknie muzyki, wydarzeń dedykowanym dzieciom i adrenaliny dzięki niezwykłym popisom highlinerów. Na uwiedzionych światem sztuki nowego cyrku czekają warsztaty, podczas których pod okiem profesjonalistów mogą odkrywać swoje cyrkowe powołanie, ćwicząc żonglerkę, iluzję czy chodzenie po taśmach.

„Pragniemy poinformować, że pomiędzy 27 a 30 lipca w Lublinie prawa codzienności ulegają zawieszeniu" – mówi Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny Carnavalu Sztukmistrzów

Carnaval Sztukmistrzów to liczne wydarzenia odbywające się w centrum miasta – od Błoni pod Zamkiem poprzez Stare Miasto, plac Litewski aż po ulicę Wieniawską (Błonia pod Zamkiem, plac za Trybunałem, Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów, plac po Farze, plac przy dawnym Teatrze im. H.Ch. Andersena, Krakowskie Przedmieście na rogu z ul. Kapucyńską, plac przed Centrum Kultury, Centrum Kultury, plac Litewski, ul. Wieniawska, Tarasy Zamkowe). Niespodzianką tegorocznej edycji, nawiązującą do jubileuszu 700-lecia, będzie zupełnie nowa instalacja artystyczna na placu po Farze. Będzie ona pełnić funkcję niecodziennej sceny dla spektakli i koncertów oraz przestrzeni do zabawy dla gości festiwalu.

Urban Highline to największe międzynarodowe spotkanie slacklinerów, którzy w tym roku będą prezentować się lublinianom już od 25 lipca. Popisy akrobatyczne i pojedynki światowej czołówki zawodników będziemy mogli oglądać na 16 taśmach zawieszonych na wysokości na Rynku Starego Miasta, wieży Trynitarskiej oraz Bramie Krakowskiej, a 29 i 30 lipca również nad ulicą Wieniawską. Swój udział zgłosiło już ponad 300 sportowców z 30 krajów.

Rodziny z dziećmi każdego dnia będą mogły obejrzeć liczne przedstawienia, wziąć udział w warsztatach oraz bawić się w Miasteczku Zabaw Niezwykłych Klanzy na placu przed Centrum Kultury przy ulicy Peowiaków.

Każdego wieczora na placu po Farze, w przestrzeni niezwykłej instalacji artystycznej, odbędą się koncerty na żywo, które zapewnią zarówno dźwiękowe, jak i wizualne wrażenia. Na tych, którzy wciąż będą w festiwalowym nastroju, po koncertach czeka Klub Festiwalowy, a w nim kolejne przedstawienia i koncerty.

To, co wyróżnia Carnaval Sztukmistrzów wśród festiwali artystycznych, to energetyczna i radosna atmosfera, ale przede wszystkim najwyższy poziom prezentowanych spektakli. Tylko tutaj można w jednym miejscu obejrzeć światowe gwiazdy sztuki nowego cyrku i najlepsze przedstawienia.

O programie mówi Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny Carnavalu Sztukmistrzów:
„Les Paraconteurs to współcześni klauni, którzy skupiają się na absurdach wynikających z norm społecznych i konwenansów. Za pośrednictwem żartów wywołują lawinę katastrof, są sprawcami chaosu, który zmusza nas do myślenia. Spektakl „Consequences" jest zdobywcą nagrody Plateaux du Grupe Geste(s). Collectif de la Bascule „Rien nest moins sûr" to nowocyrkowa grupa, która po raz pierwszy odwiedzi Polskę ze swoim akrobatycznym przedstawieniem, niezwykłe umiejętności i wysokie loty zapewnione. Ciekawie zapowiada się spektakl „Miasto, którego nie było", bohaterem przedstawienia jest Lublin widziany oczami artystów z innych części Polski. Niecodzienna okazja zobaczenia naszego miasta oczami osób z zewnątrz. Jak nas widzą inni, co dla nich oznacza Lublin? „Pitagoras 3D" to finał 4 lat pracy nad pierwszym polskim monodramem cyrkowo-teatralnym w wykonaniu Marty Kuczyńskiej, produkcja Carnavalu Sztukmistrzów i stowarzyszenia Kejos. Niezwykłą atrakcją dla dzieci będzie spektakl grupy Teatro Tatro ze Słowacji. Spektakl, w którym jest wszystko – świat zamknięty w cyrkowym namiocie. Cyrk, teatr, marzenia i ich spełnianie, australijskie zające z muzyką na żywo. Artyści zapraszają dzieci o każdej wysokości i rodziców o każdej szerokości".

Bilety na spektakle, które ze względu na swój charakter mają ograniczoną widownię, można nabyć poprzez serwis www.ticketpro.pl

Biuro prasowe festiwalu będzie umiejscowione na placu Litewskim i otwarte w godzinach od 10:00 do 20:00 w dniach 27-30 lipca 2017 r. Chęć uzyskania akredytacji prasowej można zgłaszać mailowo pod adres media@sztukmistrze.eu Szczegółowe informacje o wydarzeniu na www.sztukmistrze.eu oraz na fanpage'u Facebook wydarzenia.

Fotografie ilustrujące wydarzenie na przestrzeni lat można znaleźć na stronie www.lublin.eu/kultura/multimedia/galerie/carnaval-sztukmistrzow-2014,1,394.html

Wykorzystując fotografie, proszę oznaczać je opisem „Mat. Kancelaria Prezydenta Miasta Lublin –Marketing Miasta"

Organizatorzy wydarzenia
Warsztaty Kultury w Lublinie i Urząd Miasta Lublin

 

(-)
Materiał organizatora
6 lipca 2017
Wątki
Lato 2017

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...