Michał Kula (1955)

Aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy, reżyser.

Urodził się 12 stycznia 1955 w Będzinie.

Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Dyplom uzyskał 5 stycznia rolą w spektaklu „Henryk IV" Williama Szekspira w reż. Jana Kulczyńskiego

Pracę rozpoczął w Teatrze Nowym w Poznaniu rolą Petenta w spektaklu „Łaźnia" Włodzimierza Majakowskiego w reż. Izabelli Cywińskiej (7 maja 1978).

W 1981 przeniósł się do Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie zagrał m. in. Tadeusza w „Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza w reż. Bogdana Augustyniaka (22 marca 1981), Cyryla w „Iwonie, księżniczce Burgunda" Witolda Gombrowicza w reż. Bogdana Augustyniaka (6 czerwca 1981), Jocę Škokiča (Hamlet) w „Przedstawieniu "Hamleta" we wsi Głucha Dolna" Ivo Brešana w reż. Jana Sycza (17 października 1981) i Tirania w „Poskromieniu złośnicy" Williama Szekspira w reż. Wojciecha Zeidlera (7 maja 1982).

Sezon 1982-83 rozpoczął w „Kopciuchu" Janusza Głowackiego w reż. Wojciecha Zeidlera (28 listopada 1982) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu gdzie występował do 1984.

W latach 1984 – 1991 występował w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Rozpoczął od roli Wacława w „Zemście" Aleksandra Fredry w reż. Bogdana Michalika (1 października 1984) następnie grał m. in. Artura w „Tangu", A2 w „Emigrantach", Jana Sebastiana Bacha w „Kolacji na cztery ręce", Klemensa Kosakowskiego w Księdzu Marku i Wejcharda Wrzeszczowicza w „Obronie Częstochowy".

Na lata 1991 – 1994 wrócił do teatru opolskiego. Zagrał tam m. in. u Agnieszki Glińskiej, Włodzimierza Nurkowskiego, Andro Enukidze i Wojciecha Zeidlera.

Od 1994 do dziś pracuje w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, w którym zagrał wiele interesujących ról np.: Ksińskiego w „Horsztyńskim" Juliusza Słowackiego w reż. Pawła Wodzińskiego (3 grudnia 1994), Filona w „Balladynie" Juliusza Słowackiego w reż. Adama Hanuszkiewicza (23 czerwca 1995), Reportera w „MM - jak Marylin Monroe" Tadeusza Kijańskiego w reż. Tadeusza Kijańskiego (16 grudnia 1995), Feldmarszałka, Diabła i Pasterza w „Pastorałce Leona Schillera w reż. Jarosława Kiljana ()5 stycznia 1996), Rejenta Milczka w „Zemście" Aleksandra Fredry w reż. Henryka Talara (7 września 1996), Hrabiego w „Panu Tadeuszu" w reż. Adama Hanuszkiewicza (14 listopada 1998), Richarda Willey'a w „Oknie na parlament" Ray'a Cooney'a w reż. Wojciecha Pokory (6 marca 1999), XX w „Emigrantach" w reż. zespołu (2 czerwca 2001), Paraviciniego w „Pułapce na myszy" Agaty Christie w reż. Jana Bratkowskiego (9 lutego 2002), Cześnika Raptusiewicza w „Zemście" Aleksandra Fredry w reż. Grzegorza Warchoła (15 marca 2008), Onego w „Drugim pokoju" Zbigniewa Herberta w reż. Anny Kękuś-Poks (20 września 2008).
Na częstochowskiej scenie Michała Kulę można zobaczyć w następujących spektaklach:
Hanran: "Poniżej pasa", Richard Dresser, reż. Andre Hubner-Ochodlo,
Iwan Niuchin, Łuka: "Czechow: żarty z życia" wg A. Czechowa, reż. Andrzej Bubień,
Paszczak, Piżmowiec: "Kometa nad Doliną Muminków", adaptacja i reżyseria- Igor Gorzkowski,
Szmuel Sprol:"Sprzedawcy gumek" Hanocha Levina w reż. Andrzeja Bartnikowskiego,
Grabarz - "Hamlet", William Szekspir, reż, Andre Hubner – Ochodlo,
Byron - "Ostra jazda", Norm Foster, reż. Mirosław Połatyński,
Anioł Stróż, "Przyjazne dusze", Pam Valentine, reż. Jerzy Bończak,
Stanley Gardner – "Mayday", Ray Cooney i Tony Hilton, reż. Jerzy Bończak.

Zagrał w kilku spektaklach Teatru Telewizji:
„Armia Poznań" Jerzego Korczaka (Gen Grzmot Skotnicki) w reż. Henryka Kluby (3 września 1979), „Złodziej w sutannie" Pawła Woldana (Prokurator) w reż. Pawła Woldana (6 października 2008), „Prymas w Komańczy" Pawła Woldana (Major UB) w reż. Pawła Woldana (11 stycznia 2010) i „Wierność" Janusza Kotańskiego, Pawła Woldana w reż. Pawła Woldana (7 czerwca 2010).

W kinie zadebiutowal w „Polskich drogach" w reż. Janusza Morgensterna (1976), grał także m. in. w filmach: „Bez znieczulenia" (1977), „Popielec" (1982), „trzy minuty" (2010) i „Pitbull. Ostatni pies" (2018) oraz w wielu serialach filmowych i telewizyjnych.

Nagrody:
1986 - Ogólnopolska nagroda za rolę Manekina I w przedstawieniu Bal manekinów na Festiwalu w Rzeszowie

1987 - Zlota Maska za rolę Manekina I w "Balu manekinów" w Teatrze Dramatycznym w Częstochowie
1987 - Rzeszów - XXVI Rzeszowskie Spotkania Teatralne - nagroda za rolę Manekina w spetkalku "Bal manekinów" z Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie
2002 - Nagroda Prezydenta Częstochowy w dziedzinie kultury za całokształt osiągnięć z wyróżnieniem kreacji Profesora w "Lekcji" Ionsco.
2015 - Śląsk - Złota Maska w kategorii rola aktorska za role: Szmuela Sprola w "Sprzedawcach gumek" i Grabarza w "Hamlecie" w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie
Nagroda publiczności za przedstawienie muzyczne Pieśni z Szynela (Kabaret Rafała Kmity) na VII Konkursie Teatrów Ogródkowych w Warszawie
Wyróżnienie za rolę Pozza w Czekając na Godota na Festiwalu Teatrów Dramatycznych w Zabrzu
Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy za rolę Profesora w Lekcji Ionesco oraz nagroda dyrektora Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie.
„Złota Maska" – nagroda aktorska przyznawana przez dziennikarzy województwa śląskiego – za rolę Sprola w spektaklu Sprzedawcy gumek oraz postać Grabarza z Hamleta (2014)

Jest byłym mężem aktorki Ewy Agopsowicz-Kuli.

Źródła: E-teatr, Teatr Mickiewicza w Częstchowie, FilmPolski, Wikipedia

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
12 stycznia 2019
Portrety
Michał Kula

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia