Michał Zadara dostał Złamany Szlaban

20. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic

Jury XX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Bez Granic" w Cieszynie było w sobotni wieczór jednogłośne. Symboliczny Złamany Szlaban trafił do artystów z Krakowa za inscenizację "Ifigenii. Nowej tragedii (wg wersji Racine\'a)".

Obecność Michała Zadary i jego spektaklu była w pełni uzasadniona na festiwalu, który nosi nazwę Bez Granic, a dodatkowo jubileuszową edycję promuje hasłem: "20 lat wolności". Wszak Zadarę cechuje zupełny brak inscenizacyjnych ograniczeń i teatralne upodobanie do przekraczanie granic. Z tragedią o antycznym rodowodzie postanowił zrobić to, co Racine zrobił z Eurypidesem. Wraz z dramaturgiem Pawłem Demirskim napisali tekst na nowo, w zgodzie ze współczesnym myśleniem o wojnie, śmierci i ofierze. 

Spektakl Teatru Starego z Krakowa zakończył w sobotę cykl konkursowy festiwalu Bez Granic. Minęło dwadzieścia lat odkąd w roku 1990 roku Stowarzyszenie "Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka" zorganizowało go po raz pierwszy po obu stronach Olzy, wtedy przedzielonych jeszcze pilnie strzeżoną granicą. Przez te dwie dekady międzynarodowe grono artystów i widzów łamało w Cieszynie estetyczne bariery i polityczne tabu, pokazując to, co najbardziej intrygujące w teatrach polskim, czeskim, słowackim i węgierskim. Granice zniknęły, ale festiwal pozostał, wciąż prowokując do artystyczno-politycznej dyskusji.

cza
Gazeta Wyborcza Katowice
8 czerwca 2009
Portrety
Michał Zadara

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...