Michał Znaniecki inauguruje festiwal w Argentynie

"Los hilos de Ariadna" ("Nici Ariadny") - Michał Znaniecki - Festival Opera Tigre

Dzisiaj w Argentynie rozpoczyna się piąta edycja Festival Opera Tigre, autorskiego przedsięwzięcia reżysera Michała Znanieckiego. Głównym punktem tegorocznego programu jest spektakl "Los hilos de Ariadna" ("Nici Ariadny"), który rozgrywać się będzie na wyspie muzyki Kaiola Blue.

Zgromadzona publiczność będzie miała okazję tym razem zagubić się w prawdziwych labiryntach, gdzie spotka postaci ze spektaklu. Widowisko oparte zostało na wybranych fragmentach muzycznych, które stanowią przekrój stylistyczny literatury dotykającej tematu właśnie postaci Ariadny. Od J. F. Haendla i C. Monteverdiego, przez J. Haydna, R. Straussa, B. Martinu, skończywszy na D. Milhaudzie, który skomponował najkrótszą w historii operę. Festiwal swoją obecnością uświetni polska sopranistka Marcelina Beucher, świetnie znana polskiej publiczności z takich partii jak "Traviata" w Szczecinie, czy odtwórczyni wszystkich wiodących partii kobiecych w "Opowieściach Hoffmanna" zrealizowanych w Krakowie. Marcelina Beucher wystąpi w spektaklu jako Ariadna, ale także da recital, na który składać się będą arie i pieśni polskich kompozytorów, dla których mottem przewodnim jest woda. Wśród innych atrakcji festiwalowych znalazł się między innymi recital sopranistki Danieli Tabernig, czy też projekcji polskich inscenizacji operowych, pochodzących z polskich teatrów.

Festival Ópera Tigre odbywa się na wyspie muzyki Kaiola Blue, która jest jedną z tysiąca wysp w delcie rzeki Parana. Przecina ona Brazylię, Argentynę, Paragwaj i swoje ujście ma właśnie w Tigre, granicząc z Urugwajem. Festiwal swoim zasięgiem obejmuje kraje położone wzdłuż rzeki, tworząc kulturowe przystanie wodne, dla których głównym akcentem i odnośnikiem zawsze jest kultura polska. Idea Festiwalu, to prezentacja spektakli teatralnych i operowych, z wykorzystaniem naturalnej przestrzeni wyspy Kaiola Blue, sąsiadujących wysp oraz wodnego otoczenia delty rzeki Parana. Prezentowane spektakle są zarówno intymnymi, kameralnymi przedsięwzięciami, jak i spektakularnymi widowiskami operowymi, wpisującymi się w mapę najważniejszych festiwali, dla których istotne tło stanowi woda.

FOT ma na swoim koncie już cztery edycje. W ostatnich latach FOT w swoim programie zawierał megawidowiska plenerowe ("The Fairy Queen" i "Thempest", "Viajes de Ulisses") cykle koncertowe, projekcje spektakli operowych oraz cykl wydarzeń z zakresu szeroko pojętej edukacji kulturalnej, kierowanej do różnych grup wiekowych. Wsród gwiazd znaleźli się artyści z Argentyny, jak Nacho Gadano, Laura Oliva czy Daniela Tabernig, ale przede wszystkim FOT gościł artystów z Polski, między innymi Wiolettę Białk czy Bogumiła Palewicza odpowiadającego od pierwszej edycji Festiwalu za oprawę multimedialną widowisk i koncertów.

Na przestrzeni ostatnich lat najważniejsi śpiewacy operowi oraz aktorzy już odwiedzali wyspę, dając recitale i spektakle, wystąpili między innymi : Maria Bayo, Enrique Folger, Gabo Ferro, Cecilia Milone, Ruben Fernandez, Daniela Taberning, Ensamble Tropi. Swój recital dała wybitna sopranistka Ewa Biegas, prezentując argentyńskiej publiczności polski repertuar pieśniowy i operowy.

Koncertom, spektaklom i pokazom artystycznym zawsze towarzyszą warsztaty teatralne i muzyczne, kierowane do międzynarodowego grona młodych artystów.

(-)
Materiał organizatora
8 stycznia 2018

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia