Mickiewicz na Placu Inwalidów

4. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima

Pomnik Adama Mickiewicza spaceruje po Krakowie! Niemożliwe? A jednak! Po Placu Centralnym w Nowej Hucie replika krakowskiego „Adasia" pojawi się na Placu Inwalidów w Krakowie, już w najbliższy piątek, 20 stycznia 2017 roku. W ten sposób słynny pomnik, symbol Krakowa po powrocie z podróży po Polsce (m.in. Wrocław, Katowice, Warszawa) wędruje po swoim mieście, co stanowi część kampanii informacyjnej 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA PRIMA, który rozpocznie się 18 lutego 2017 roku w Krakowie.

Kopia słynnego „Adasia", prawie tych samych rozmiarów co oryginał, zrobiona w pracowni plastycznej krakowskiego teatru Groteska, będzie ustawiona na Placu Inwalidów przez trzy kolejne dni. Ale to nie koniec spaceru Adama Mickiewicza po Krakowie. Pomnik pojawi się jeszcze na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Piłsudskiego (3-5 lutego), Nowym Kleparzu (10-12 lutego), aby na rozpoczęcie festiwalu MATERIA PRIMA stanąć na Rynku Głównym (17-19 lutego), gdzie od oryginału będą go dzieliły jedynie Sukiennice.

Podróż pomnika po Krakowie jest częścią akcji performatywnej, której pomysłodawcą jest Adolf Weltschek, dyrektor teatru Groteska. Celem akcji ARTYŚCI na COKOŁY - Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich, jest stworzenie galerii złożonej z pięciu pomników artystów wyłonionych w plebiscycie. Plebiscyt trwa. Można głosować przez Internet. Wystarczy pobrać formularz na stronie festiwalu MATERIA PRIMA: www.materiaprima.pl i wypełniony przesłać mailem pod wskazany adres. Rozstrzygnięcie plebiscytu planowane jest na 13 lutego br.

Akcja ARTYŚCI na COKOŁY jest zapowiedzią rozpoczynającej się 18 lutego 2017 roku w Krakowie 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA PRIMA, będącego jednym z najciekawszych przeglądów najlepszych zespołów na świecie. Festiwal udowadnia, że w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych, i że prawdziwa sztuka może fascynować kolejne pokolenia, niezależnie od rasy, narodowości, wyznania, poglądów politycznych oraz od wieku. Podczas festiwalu zaprezentują się teatry z Wietnamu, Kanady, USA, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Holandii, Litwy. Większość z tych zespołów pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Gwiazdą 4. edycji będzie Daniele Finzi Pasca, reżyser, inscenizator, aktor, twórca sukcesów Cirque du Soleil, który w Krakowie wraz ze swoimi artystami przedstawi surrealistyczny spektakl „La Verita".

Zarówno akcja ARTYŚCI na COKOŁY jak i Festiwal MATERIA PRIMA ma przywrócić sztuce właściwe miejsce i rangę w codziennym życiu; zwrócić uwagę na wartości, jakie niesie sztuka, na jej znaczenie w budowaniu dobrze rozumianej i potrafiącej efektywnie funkcjonować wspólnoty.

Bilety, jak i szczegółowe informacje: www.materiaprima.pl

Fot. Krzysztof Rzepecki. Na zdjęciach pomnik Adama Mickiewicza w Nowej Hucie, w Krakowie

(-)
Materiał organizatora
21 stycznia 2017
Portrety
Adolf Weltschek

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...