Mieczysław Voit (1928 - 1991)

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, radiowy i dubbingowy.

Urodził się 2 sierpnia 1928 w Kaliszu. Zmarł 31 stycznia 1991 w Warszawie.

W latach 30. wraz z rodzicami i trzema braćmi wyjechał do Katowic, później do Tarnopola. Wybuch wojny zastał go we Lwowie. W pierwszych dniach kampanii wrześniowej w walkach z Niemcami zginął jego najstarszy brat. Niedługo po zajęciu miasta przez wojska radzieckie został aresztowany jego ojciec, którego wywieziono do łagru nad Kołymą. Jeszcze przed zakończeniem wojny wraz z matką i dwoma braćmi opuścił Lwów i wyjechał do Nowego Targu. Tam po wojnie uczęszczał do miejscowego gimnazjum. Później zamieszkał w Krakowie, gdzie był uczniem Liceum Plastycznego.

Po maturze kolejno studiował na uczelniach krakowskich - malarstwo w PWSSP (obecnie ASP), historię sztuki na UJ oraz aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej, którą ukończył w 1953 roku. Występował w teatrach Krakowa, Łodzi i Warszawy. Od listopada 1948 na cztery lata związał się z krakowskim Teatrem Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka, gdzie 12 czerwca 1948 zadebiutował w spektaklu "Lord Jim" Josepha Conrada w reż. Mieczysława Kotlarczyka. Później występował w Teatrze Poezji (1952-54).
W 1955 związał się z Teatrem im J. Słowackiego. Od 1957 do 1963 aktor Teatru Nowego w Łodzi. W 1963 za Dejmkiem, któremu powierzono dyrekcję Teatru Narodowego, przeniósł się do Warszawy. W teatrze tym grał do 1966. Występował także w innych warszawskich teatrach: Dramatycznym (1966-79), Na Woli (1979-81), Ateneum (1981-86), Na Targówku (1986-88), Polskim (aż do śmierci). W 1980 gościnnie występował w warszawskim Teatrze Powszechnym. W latach 1975-78 ponownie podjął współpracę z K. Dejmkiem w łódzkim Teatrze Nowym.

Ze względu na emploi, timbre głosu, wyrazistość, a przede wszystkim wyborny warsztat aktorski, często obsadzany w rolach władców, arystokratów, dyplomatów, duchownych, inteligentów czy Żydów. Z upodobaniem wcielał się także w czarne charaktery, np.: nazistów, dowódców band, ludzi będących na bakier z prawem. Chętnie grywał w popularnych serialach telewizyjnych. Był jednym z lektorów czytających radiową wersję Biblii Tysiąclecia.

Urodzony w rodzinie Romana, dyrektora Banku Ziemi Kaliskiej, i Marii z d. Hudez. Zamiłowanie do sztuki i uzdolnienia artystyczne prawdopodobnie odziedziczył po ojcu, który m.in. jako członek Zarządu i skarbnik Tow. Miłośników Sceny w Kaliszu był inicjatorem odbudowy gmachu teatru i zbiórki pieniężnej na ten cel oraz autorem artykułów o tematyce teatralnej w kaliskiej prasie.
Był mężem aktorki Barbary Horawianki. Miał córkę Joannę, absolwentkę warszawskiej ASP.

Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Nagrody i odznaczenia:
1962 - Nagroda "Złota Szpilka" w plebiscycie "Dziennika Łódzkiego"
1963 - Nagroda SACI - Sao Paulo (Brazylia) dla najlepszego aktora zagranicznego - za rolę Księdza Suryna w filmie "Matka Joanna od Aniołów"
1963 - Nagroda Wydziału Kultury WRN w Białymstoku za rolę Gelehrta w sztuce "Skandal w Hellbergu" Jerzego Broszkiewicza na IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu
1975 - Nagroda aktorska I stopnia za rolę Księcia Himalaj w "Operetce" Witolda Gombrowicza na XVI Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu
1976 - Nagroda aktorska I stopnia za rolę Barona w "Garbusie" Sławomira Mrożka na XVII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu

Źródło: FilmPolski, E-teatr

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
31 stycznia 2020
Portrety
Mieczysław Voit

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...