Między romansem a filozofią

"Opętani" - reż. Tadeusz Bradecki - Teatr J. Słowackiego w Krakowie

13 lutego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się premiera "Opętanych" Witolda Gombrowicza w reż. Tadeusza Bradeckiego. Sam Gombrowicz traktował wydawanych w odcinkach na łamach prasy "Opętanych" jako "powieść dla kucht".

Teraz mamy szansę zobaczyć, jak ten tekst, pisany zresztą pod pseudonimem, sprawdzi się na scenie. Wszystko dzięki nowej premierze Teatru im. Słowackiego.

Spektakl według powieści Witolda Gombrowicza "Opętani" przygotowuje po wielu latach nieobecności na krakowskich scenach znakomity reżyser Tadeusz Bradecki we współpracy z wybitnym artystą teatru Janem Polewką.

Muzykę skomponuje Bartosz Chajdecki, znany twórca muzyki filmowej i teatralnej. W rolach głównych wystąpią: Daniel Malchar i Agnieszka Kościelniak, studentka krakowskiej PWST. Na scenie zobaczymy także m.in. Hannę Bieluszko, Lidię Bogacz, Feliksa Szajnerta, Rafała Dziwisza i Tomasza Międzika.

- Fascynujący jest dla mnie fakt, że "Opętani" to dzieło, do którego Gombrowicz nie chciał się przyznać, a które przecież zawiera wszystkie wątki znane z jego twórczości zarówno prozaicznej jak i dramaturgicznej - mówi Bradecki.

Znajdziemy tu nie tylko elementy powieści gotyckiej, typowego romansu czy satyry społecznej, ale również całkiem poważny, filozoficzny wręcz dyskurs o naturze zła w człowieku.

- Gombrowicz stworzył mocno przerysowany portret barwnego społeczeństwa przedwojennej Polski - dodaje reżyser spektaklu.

Co ciekawe, pomysłodawcą krakowskiego spektaklu jest wspominany na wstępie scenograf, Jan Polewka, który przed laty odpowiadał za oprawę plastyczną wrocławskiej prapremiery "Opętanych".

Przedstawienie premierowe odbędzie w najbliższą sobotę o godz. 19.15

Jolanta Ciosek
Dziennik Polski
12 lutego 2016
Portrety
Tadeusz Bradecki

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...