Międzynarodowe koprodukcje

w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Teatr Polski w Bydgoszczy od wielu lat aktywnie uczestniczy w realizacji premier i prapremier nie tylko o zakresie ogólnopolskim, ale również międzynarodowym. Koprodukcje stają się częścią repertuarowych planów i urozmaiceniem rodzimej sceny. Teatr Polski zrealizował sztuki z teatrami m.in. z Mannheim („Kill the kac"), Wilhelmshaven („Truskawkowa niedziela") czy Edynburga. („Cherry Blossom"). W roku 2011 rozpoczęty został nowy projekt – „Cztery miasta, cztery historie", którego finalnym efektem będzie prapremiera „Europy" 25 kwietnia br. w Zagrzebiu.

Cztery wiodące teatry z czterech krajów Unii Europejskiej - Anglicy, Chorwacki, Niemcy i Polacy - współpracują, by wspólnie odpowiedzieć na pytanie, czym jest Europa.

W wyniku koprodukcji powstaje sztuka stworzona przez kilku autorów i w kilku językach, które będą eksplorować, wymieniać się i stawiać wyzwania rozwojowi kulturalnemu oraz tradycjom piśmienniczym każdego kraju. Równocześnie z prowadzonym projektem artystycznym, realizowano projekt społeczny, który połączył wszystkich – tych młodszych i tych starszych, aby angażowali się w kreatywną podróż i debatę.

Pierwszym etapem były spotkania z konkretnymi grupami środowiskowymi. Każdy teatr zaangażował grupę, z którą pracował przez kilka miesięcy. Ta kulturowa wymiana miała na celu zjednoczenie pokoleń oraz porównanie różnych spojrzeń na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Przedstawicielami społecznego cyklu byli: grupa starszych mieszkańców z Bydgoszczy, między-pokoleniowa grupa z Drezna, młodzi ludzie z Zagrzebia oraz grupa muzułmańskich kobiet z Birmingham. Przedstawione zostały indywidualne wizje europejskości, co przyczyniło się do napisania scenariusza spektaklu.

Następnie, w wyniku intensywnych prób i warsztatów, reżyser Janusz Kica, dramatopisarze: Steve Waters (Wielka Brytania), Tena Štivičić (Chorwacja), Lutz Huebner (Niemcy), Małgorzata Sikorska-Miszczuk (Polska) oraz aktorzy: Jonathan Mcguinness, Rina Mahoney, Mathias Bleier, Annett Krause, Kresimir Mikic, Jadranka Djokic, Małgorzata Trofimiuk, Jerzy Pożarowski rozwinęli wypracowane idee i stworzyli spektakl o Unii Europejskiej, który w Bydgoszczy zaprezentowany zostanie podczas VII Międzynarodowego Aneksu Festiwalu Bydgoszcz 2013. Jak zapowiadają: „Postaci z całej Europy próbują zrozumieć swoje wciąż zmieniające się kraje – począwszy od biurokratów z Brukseli, aż do młodej pary podejrzewanej o terroryzm. Uzyskujemy w ten sposób, podany w satyrycznym i komicznym urywku europejskiego życia, wielokulturowy miks problemów XXI wieku. W rezultacie unikalnej współpracy pomiędzy teatrami z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Chorwacji i Polski powstała „Europa", w której mieszają się paranoja po zamachu na WTC, neofaszyzm oraz kruszejąca waluta."

Drugim międzynarodowym spektaklem, do którego próby trwają od ubiegłego roku, jest „Against" – koprodukcja Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Schlachthaus Theater w Bernie.

Schlachthaus Theater opiera repertuar przede wszystkim na produkcjach oraz koprodukcjach szwajcarskich lub zagranicznych teatrów niezależnych. Obie instytucje współpracują od 2011 roku, kiedy to Teatr Polski miał okazję wystawić w Bernie „V (F) ICD-10 Transformacje" w reż. Pawła Łysaka. Drugim wspólnym projektem będzie spektakl „Against", który porusza temat monitoringu oraz cenzury w Internecie. Tłem wydarzeń ukazanych w tej dokumentalnej sztuce będą niedawne protesty związane z okupacją Wall Street i porozumieniem anti-ACTA. Reżyserem spektaklu jest Nils Torpus (Szwajcaria), kuratorami projektu: Myriam Progu i Paweł Łysak, dramaturgiem: Paweł Sztarbowski, scenografię zaprojektuje Agata Skwarczyńska, a koordynacją projektu zajmuje się tłumaczka – Iwona Nowacka.

Prapremiera odbędzie się 24 maja br. w Bernie, a bydgoska publiczność zobaczy spektakl podczas VII Międzynarodowego Aneksu Festiwalu Bydgoszcz 2013.

Paulina Wenderlich
(na podstawie materiałów Teatru)
15 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia