Międzynarodowe spotkania od 1 lipca

Meksyk na 36. Bydgoskich Impresjach Muzycznych

Bydgoskie Impresje Muzyczne to impreza jedyna w swoim rodzaju, to inaczej Międzynarodowe Spotkania Muzykującej Młodzieży, młodzieży która w grodzie nad Brdą spotyka się od ponad 35 lat.

W trakcie kolejnych Impresji do Bydgoszczy zjeżdżały młodzieżowe zespoły
o różnorodnym charakterze (chóry i orkiestry kameralne, zespoły wokalne, instrumentalne, folklorystyczne, tańca współczesnego, piosenki i ruchu itp.) z wielu państw. Na przestrzeni trzydziestu pięciu lat bydgoszczanie mogli zapoznać się z kulturą, nie tylko muzyczną, wielu państw: Austrii, Anglii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Cypru, Chorwacji, Chin, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Indii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Rumunii, Rosji, Polski, Serbii, Szwecji, Szkocji, Szwajcarii, Singapuru, Słowacji, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier, Włoch.
Bydgoskie Impresje Muzyczne ewoluowały, zmieniały swoje oblicze, ale zawsze były świętem muzyki i radości nie tylko dla uczestników, ale przede wszystkim dla mieszkańców miasta.
W roku 1981 powstała pieśń „Rozkołysz pieśnią świat", której autorami byli Wanda Chotomska
i Włodzimierz Korcz. Utwór stał się hymnem BIM i co roku wykonywany jest wielokrotnie podczas Impresji przez wszystkich uczestników.

Co roku ok. tysiąca osób z kilkunastu państw bierze udział w ok. 20 koncertach nie tylko na terenie Bydgoszczy, ale również innych miast. BIM gościł m.in. w Gdańsku, Toruniu, Inowrocławiu, Nakle, Tucholi, Świeciu.
Co szczególnego wyróżnia BIM spośród innych wydarzeń kulturalnych miasta, regionu czy kraju?.
- „Myślę, że ważne jest to, że BIM trwa nieprzerwanie od 36 lat w pięknym letnim grodzie nad Brdą, że żyje w sercach młodych ludzi, którzy do nas przyjeżdżają cieszyć się muzyką i tym co robią. Widzimy to każdego roku, ale i słyszymy podczas rozmów z młodymi artystami, że cieszy ich fakt,
iż mogą się zaprezentować szerokiej wyedukowanej muzycznie publiczności, która reaguje bardzo spontanicznie w trakcie występu, brawami i okrzykami, a nieraz się zdarzało, że śpiewa i tańczy razem
z młodymi"- mówi jedna ze współorganizatorek BIM-u.
W tym roku 1 lipca w Bydgoszczy rusza kolejna edycja BIM-u, już trzydziesta szósta. Warto dodać, że gościć będziemy m.in. chór Staccato z Meksyku, a Meksyk to 36. państwo w historii Bydgoskich Impresji Muzycznych, którego przedstawiciele zaprezentują się podczas licznych koncertów.

(-)
Materiał Organizatora
25 czerwca 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia