Międzynarodowy Dzień Tańca w Teatrze Wielkim

Grek Zorba - reż.Lorca Massine - Teatr Wielki w Łodzi

Już w najbliższy czwartek, 29 kwietnia 2021 (godz. 18:30) z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca zapraszamy na transmisję na żywo baletu Grek Zorba z Teatru Wielkiego w Łodzi.

Balet w choreografii Lorki Massina z muzyką Mikisa Theodorakisa nieustannie zachwyca publiczność na całym świecie od ponad 30 lat czyli światowej prapremiery w Arena di Verona oraz polskiej premiery na scenie łódzkiego Teatru Wielkiego w 1990 roku. Przywrócenie tytułu do repertuaru Teatru Wielkiego w Łodzi w lutym 2020 roku spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem, artyści zostali nagrodzeni przez publiczność
owacjami na stojąco i kilkukrotnie bisowali finał spektaklu.
Niestety teatry wciąż pozostają zamknięte dla publiczności, dlatego wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, by móc wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Tańca, zapraszamy do oglądania live streamingu – w czwartek 29 kwietnia 2021 roku.
W partii tytułowej wystąpi Joshua Legge, nominowany do tytułu „Osobowość roku 2020" za „energetyczną, główną rolę w cieszącym się ogromną popularnością spektaklu "Grek Zorba" szybkie zdobycie uznania łódzkiej publiczności oraz własne, znakomite prace choreograficzne". Postać Johna zatańczy pierwszy solista Dominik Senator. W roli Mariny zobaczymy solistkę Laurę Korolczuk, w Madame Hortense wcieli się Alicja Bajorek, laureatka tytułu „Perła Tańca", zaś jako Manolios wystąpi Yuki Itaya, który w tym sezonie awansował na solistę łódzkiego baletu.
Postać Zorby – człowieka wolnego i króla życia z powieści Nikosa Kazandzakisa, spopularyzowana na całym świecie filmową kreacją Anthony Quinna, stała się symbolem swobody i bogactwa wewnętrznego, symbolem człowieka, który może być dobrym i nie boi się dobrym być. Jego finałowy porywający taniec sirtaki – od czasów filmu nazywany po prostu zorbą – jest kwintesencją filozofii życiowej i charakteru tytułowego bohatera, a
niezwykle barwna muzyka Mikisa Theodorakisa – Greka z krwi i kości – „unosi" tancerzy w efektownej choreografii Lorki Massine'a, publiczności zaś nie pozwala o sobie zapomnieć. I to na długo!
Balet Massine'a cięgle święci tryumfy na różnych, nie tylko europejskich scenach; zmienia się, nabiera nowych znaczeń, a jego choreografia rozwija się wraz z wykonującymi ją zespołami baletowymi. Jedynie muzyka pozostaje ta sama: wielobarwna, emocjonalna i dynamiczna.
Greka Zorbę na żywo z Teatru Wielkiego w Łodzi będzie można oglądać za pośrednictwem strony live.bilety24.pl już w czwartek 29 kwietnia 2021 o godz. 18:30 z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Bilety w cenie 20 zł będą dostępne na stronie operalodz.com, bilety24.pl oraz w kasach Teatru.
Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/3qSFhI9qY

Bartosz Jakóbczak
Materiał Teatru
24 kwietnia 2021

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...