Międzynarodowy Dzień Tłumacza w teatrze

Teatr Polski w Warszawie zaprasza

Międzynarodowy Dzień Tłumacza jest oficjalnie obchodzony 30 września, w dniu św. Hieronima, autora pierwszych przekładów Biblii i patrona tłumaczy.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TŁUMACZA

Międzynarodowy Dzień Tłumacza jest oficjalnie obchodzony 30 września, w dniu św. Hieronima, autora pierwszych przekładów Biblii i patrona tłumaczy. EUNIC Warszawa wraz ze Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury organizuje obchody tego święta od 2009 roku. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na istotną rolę tłumaczy w odbiorze obcojęzycznej literatury i kultury i uzmysłowienie czytelnikom, że swoją pracą translatorską współtworzą oni literaturę światową. Organizowane z tej okazji wieczory koncentrują się wokół istotnych z punktu widzenia przekładu zagadnień. Od 2012 roku w programie obchodów znajdują się także lekcje i warsztaty w warszawskich liceach ogólnokształcących, prowadzone przez uznanych tłumaczy literackich, którzy przybliżają młodzieży wybrane, fascynujące aspekty swojej pracy. Również od 2012 roku do obchodów dołączył EUNIC Kraków, a w tym roku świętować będą także tłumacze w Gdańsku, dzięki inicjatywie tamtejszego Instytutem Kultury Miejskiej.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Tłumacza w Warszawie poświęcone są przekładowi sztuk teatralnych i m.in. takim zagadnieniom jak znaczenie tłumaczenia dla interpretacji scenicznej dzieła, współpraca dramaturga z tłumaczem czy aktualność przekładu tekstu teatralnego.

TŁUMACZ W TEATRZE

30 września 2013, godz. 19.00

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Scena Kameralna, ul. Karasia 2, wejście od ul. Sewerynów

Program

Brązowy Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis dla tłumaczy Anny Bańkowskiej, Michała Kłobukowskiego, Sławy Lisieckiej. Ceremonii wręczenia odznaczeń dokona Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki.

Czytanie Szekspira

Fragmenty dramatów Szekspira czytają Marta Kurzak, Krystian Modzelewski.

Autorzy przekładów: Roman Brandstaetter, Józef Paszkowski, Jerzy S. Sito, Antoni Słonimski, Maciej Słomczyński i Stanisław Barańczak

Dyskusja Tłumacz w teatrze

Rozmawiają Iwona Nowacka, Jerzy Radziwiłowicz, Małgorzata Semil, Jacek Sieradzki.

TEMAT LEKCJI: TŁUMACZ!

30 września odbędą się lekcje w liceach ogólnokształcących Warszawy prowadzone przez uznanych tłumaczy literackich.

Informacje: jucz@dik.org.pl

(-)
Materiał Teatru
28 września 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia