Międzynarodowy sukces Magdaleny Piekorz

"Hotel Nowy Swiat" - reż. Magdalena Piekorz - Teatr Polski w Bielsku-Białej

Biletów na marcowe spektakle "Hotel Nowy Świat" zabrakło już parę tygodni przed przyjazdem zespołu polskiego do Turynu.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się przed marcowymi spektaklami w Circolo dei lotteri w Palazzo Granieri Della Rocca oprócz reżyserki wśród zgromadzonych spotkać można było dyrektorów obu scen, przedstawicieli władz Turynu oraz regionu Piemont, konsulat honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Turynie oraz ambasady polskiej w Mediolanie. Wśród przedstawicieli mediów, pojawili się także członkowie Ogniska Polskiego w Turynie. Już wtedy Robert Talarczyk z zapałem opowiadał o propozycji zaprezentowania spektaklu "Hotel Nowy Świat" oraz o pomyśle stworzenia specjalnej witryny pozwalającej przedstawić włoskiej publiczności polską rzeczywistość teatralną.

Magdalena Piekorz w swoich wypowiedziach przyznaje, że początkowo perspektywa zagrania spektaklu we wnętrzach teatru Astra wydawała jej się odległym marzeniem i dopiero stopniowo stawała się coraz bardziej realna. W jej głowie kłębiło się mnóstwo pytań o to czy opowieść o Polakach i polskiej historii poruszy mieszkańców Turynu? O to czy będzie dla nich czytelna? Oraz czy emocje, muzyka i ruch wystarczą, by opowiedzieć o naszych dramatycznych losach? I czy nie zabraknie słów?

Dziś nie ma wątpliwości. Dyrektor TPE Beppe Navello nie szczędzi słów uznania: „Tak wielu aktorów, tworzących niezwykły, spójny obraz na scenie... Fantastyczna reżyseria Magdaleny Piekorz, choreografia, dopracowana do perfekcji w każdym calu i geście - oszałamiające wrażenie! Piękny fresk, wykreowany przez perfekcyjnie przygotowanych aktorów, którzy zdawali się być jednym, doskonale funkcjonującym organizmem, w oprawie niezwykłej muzyki. Wielkie brawa i wyrazy uznania dla Polaków!„

Mam nadzieję, że entuzjastyczny odbiór spektaklu przez włoską publiczność stał się dla reżyserki inspiracją do kolejnych podróży oraz okaże się być motywacją do zrealizowania także innych pomysłów.

Aleksandra Osiak
Dziennik Teatralny Katowice
3 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...