Mierzą się z "Rękopisem"

"Rękopis znaleziony w Saragossie" - reż. Paweł Świątek - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Paweł Świątek rozpoczął z aktorami próby "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Jana Potockiego. Premiera tego niezwykłego dzieła planowana jest na 8 lutego na Dużej Scenie.

Rękopis znaleziony w Saragossie to jedno z najświetniejszych dzieł europejskiego Oświecenia Po raz pierwszy wydany został w roku 1813 po francusku i przez długie lata był w Polsce nieznany. Na język polski przełożony został dopiero 34 lata później. Do dziś dzieło Potockiego znane jest bardziej na Zachodzie Europy niż w Polsce.

Powieść Jana Potockiego relacjonuje fantastyczną wyprawę młodego oficera, Alfonsa von Wordena, który wyrusza do Madrytu, by objąć nowe stanowisko. Wybiera najkrótszą drogę przez góry Sierra Morena - pełne duchów i oddane we władanie złych mocy. Worden dociera do nawiedzonej gospody, gdzie pojawiają się dwie piękne panny - Emina i Zibelda - które wprowadzają do powieści historię rodu, od lat prowadzącego z ukrycia walkę o propagowanie islamu. Alfonso spędza w towarzystwie tajemniczych, podających się za jego kuzynki kobiet noc, rano zaś budzi się pod szubienicą braci Zoto, niezrażony wyrusza jednak w dalszą drogę.

Dzieło Potockiego to romans fantastyczny na wzór persko-arabski, o tak zwanym układzie szkatułkowym - z jednego wątku wysnuwają się kolejne, z nich następne, etc. Istniały trzy wersje tego dzieła. Polska wersja kanoniczna z 1847 roku, w ocenzurowanej kompilacji i tłumaczeniu Edmunda Chojeckiego, składa się z 66 dni.

Powieść Potockiego rozsławił Wojciech Jerzy Has wybitną ekranizacją z roku 1965. Na scenę po raz pierwszy przeniósł je ponad 20 lat temu Tadeusz Bradecki w Starym Teatrze w Krakowie.

W opolskim przedstawieniu w roli głównego bohatera Alfonsa, wystąpi Maciej Namysło. Ponadto na scenie: Zofia Bielewicz, Aleksandra Cwen, Arieta Los-Pławszewska, Grażyna Misiorowska, Judyta Paradzińska, Grażyna Rogowska, Mirosław Bednarek, Adam Ciołek i Andrzej Jakubczyk.

 

(-)
Nowa Trybuna Opolska
10 stycznia 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia