Mike Bartlett na deskach Polonii

"Kontrakt" - reż. Krystyna Janda - Teatr Polonia w Warszawie

W Teatrze Polonia trwają próby przed premierą spektaklu "Kontrakt" w reżyserii Krystyny Jandy. Sztuka Mike\'a Bartletta opowiada o świecie wielkiej korporacji, która ingeruje nawet w życie prywatne pracowników. Występują Maria Seweryn i Agnieszka Michalska

Premierę przedstawienia zaplanowano na sobotę. We wtorek fragmenty spektaklu zaprezentowano dziennikarzom.

Bartlett w swoim tekście stara się w wyolbrzymiony sposób pokazać jak wielka firma ingeruje w relacje prywatne i jak przez to wkrada się w osobiste sfery życia pracowników.

Krystyna Janda, która spektakl reżyseruje podkreśla, że po przeczytaniu tekstu Bartletta, przez wiele dni o nim myślała - wracały do niej zdania, sformułowania, problemy, jego atmosfera.

- Szukam tematów, które są poruszające i które przyciągną do teatru ludzi, a ci wyjdą z niego z jakąś refleksją. Wydawało mi się, że od dawna nie przeczytałam tekstu, który robi takie wrażenie. Ta sztuka jest napisana tak precyzyjnie, w jakimś sensie - doskonale, ze znajomością psychologii i natury człowieka, że właściwie ten tekst jest mobbingiem na publiczności - mówiła we wtorek dziennikarzom Janda.

Bohaterkami "Kontraktu" są dwie pracownice korporacji. Jedna z nich jest szefową drugiej, w związku z tym próbuje nadzorować pracę i wypełnianie obowiązków służbowych swojej podwładnej. Spotkania służbowe, dotyczące w większości czasu życia prywatnego pracownicy, przeistaczają się w pojedynki i demonstracje władzy.

- Zarówno ja podczas prób do spektaklu, jak i publiczność oglądająca spektakl, zdajemy sobie dzięki niemu sprawę, co to znaczy żyć w świecie niewoli, nie móc decydować o swoim życiu, o tym nawet jak się myśli. (...) To jest niezwykły tekst - oceniła Janda.

Agnieszka Michalska, która wciela się w spektaklu w rolę szefowej, uznała, że sztuka jest czymś w rodzaju thrillera psychologicznego.

- Jesteśmy już po kilku przedpremierowych spektaklach (...). Z reakcji publiczności widać też, że sztuka jest bardzo aktualna i mocna - robi bardzo duże wrażenie na widzach - zwróciła uwagę.

Autor sztuki, Mike Bartlett to urodzony w 1980 roku angielski dramatopisarz. Swoją karierę rozpoczął w 2005 roku, biorąc udział w zorganizowanym przez londyński Old Vic Theatre konkursie "New Voices", polegającym na napisaniu i wystawieniu swojej sztuki w ciągu 24 godzin.

Od tamtego czasu jego utwory zdążyły zagościć na najważniejszych scenach Wielkiej Brytanii. Bartlett wystawiał w Royal Court Theatre (sztuka "My Child"), z którym współpracował jako dramaturg; jego spektakl "Earthquakes in London" zobaczyć można było także na deskach londyńskiego Teatru Narodowego. Bartlett wielokrotnie prezentował swoje teksty na antenie Radia BBC, zdobywając ogromną popularność (sztuki "Not Talking", "Love Contracts").

W 2006 roku twórca został uhonorowany nagrodą Tinniswood Award oraz Imison Award za sztukę "Not Talking", a w 2010 roku otrzymał prestiżową Lawrence Olivier Award za spektakl "Cock", wystawiony przez Royal Court Theatre.

Sztuka "Kontrakt" jest adaptacją tekstu napisanego dla Radia BBC. W 2008 roku Mike Bartlett dokonał adaptacji tekstu "Love Contracts" na potrzeby sceny, na zamówienie Royal Court Theatre. Pokazywany w Londynie "Kontrakt" cieszył się dużym powodzeniem.

(-)
PAP
30 listopada 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia