Mike Hughes i metoda Improv

III Ogólnopolski Festiwal Sportów Teatralnych 321 IMPROV

Na zaproszenie Ab Obo Teatru Improv i Konstancińskiego Domu Kultury przyjedzie do Polski guru improwizacji, charyzmatyczny Mike Hughes ze słynnej kanadyjskiej grupy Uncalled For.

Poprowadzi trzydniowe warsztaty dla profesjonalnych aktorów, które zakończą się otwartym pokazem dla publiczności. W szkoleniu weźmie udział m.in. Sonia Bohosiewicz, Wojciech Medyński, Katarzyna Michalska i Aldona Jankowska. Zajęcia odbędą się w dniach 16-18 sierpnia w Konstancinie-Jeziornej.

Improv to jeden z najtrudniejszych gatunków teatralnych: sztuka i rozrywka w jednym, teatr i kabaret na najwyższym poziomie. Tu nie ma rozpisanych ról ani sztywnego scenariusza. To publiczność, stawiając przed aktorem najbardziej wymyślne zadania, decyduje o przebiegu spektaklu. Może kazać mu w pięć sekund wymyślić i zaśpiewać hymn o odkurzaczu lub zagrać jajko sadzone na patelni.

- Improv to metoda, która niebywale rozwija warsztat aktorski. Otwiera umysł, uruchamia kreatywność, dodaje pewności siebie, oswaja z tremą Pozwala stawić czoła wszelkim zadaniom aktorskim i czuć się komfortowo nawet w najtrudniejszych, najmniej przewidywalnych sytuacjach na scenie. To wspaniała metoda, która uświadamia aktorowi drzemiący w nim potencjał - mówi Wojciech Medyński, jeden z członków Ab Ovo Teatr Improv, jedynej profesjonalnej grupy teatru improwizacji w Polsce.

W ramach przygotowań do 3. Ogólnopolskiego Festiwalu Sportów Teatralnych 321 IMPROV, który odbędzie się w październiku w Konstancinie-Jeziornej, na zaproszenie Ab Ovo Teatru Improv i Konstancińskiego Domu Kultury przyjeżdża do Polski światowej sławy specjalista improwizacji teatralnej Mike Hughes ze słynnej kanadyjskiej grupy Uncalled For, doświadczony trener i performer, aktor Cirque du Soleil, Geordie Theatre, Segal Centre, Tableau D'Hôte, Montreal Young Company i Gravy Bath. Hughes od kilkunastu lat prowadzi szkolenia z improwizacji teatralnej w Kanadzie i Europie.

- Na świecie improv jest bardzo rozwiniętym i popularnym gatunkiem sztuki. W Polsce nie funkcjonuje jeszcze żadna profesjonalna scena improwizacji teatralnej. Celem warsztatów z Mikiem Hughesem jest umożliwienie polskim artystom nauki tej trudnej sztuki aktorskiej od jednego z najlepszych światowych trenerów. Podczas zajęć Hughes zaprezentuje swoją autorską metodę improv - wyjaśnia Katarzyna Michalska, założycielka Ab Ovo Teatr Improv, pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Sportów Teatralnych 321 IMPROV.

Trzydniowe warsztaty oparte będą na indywidualnych i grupowych ćwiczeniach, zbudowanych wokół sytuacji i związków pomiędzy postaciami ze szczególnym uwzględnieniem rozwinięcia historii. Specjalna uwaga poświęcona będzie długim formom improv oraz doskonaleniu umiejętności aktorskich, które są kluczem do improwizacji. Na zakończenie warsztatów w Akademickim Centrum Kultury Cjhatka Żaka w Lublinie odbędzie się otwarty dla publiczności pokaz improv z udziałem aktorów, którzy brali udział w zajęciach. Show poprowadzi Mike Hughes.

Na warsztaty zgłosiło się kilkunastu polskich aktorów, m.in. Sonia Bohosiewicz, związana z kabaretową Grupą Rafała Kmity, Wojciech Medyński, który obecnie gra w najpopularniejszym spektaklu komediowym "Single i remiksy" czy Aldona Jankowska, aktorka z "Rozmów w tłoku" z programu "Szymon Majewski Show", która wcielała się w słynną postaci Zyty "Wrrróć" Gilowskiej, Hanny Gronkiewicz-Waltz, Tadeusza Rydzyka, Danuty Hojarskiej i wielu innych.

Ab Ovo Teatr Improv to jedyna w Polsce profesjonalna grupa teatralna, która zajmuje się trudną sztuką improwizacji. Członkowie Ab Ovo, w odróżnieniu od innych grup improv, mają aktorskie wykształcenie i doświadczenie, ukończyli szereg profesjonalnych warsztatów improwizacyjnych. Ab Ovo Teatr Improv działa od 2010 roku, jego założycielką jest Katarzyna Michalska. Grupa występuje gościnnie w Warszawie w klubie "Wkręt", w "Szarej Eminencji" w Piasecznie, a także w innych miastach Polski.

3. Ogólnopolski Festiwal Sportów Teatralnych 321 IMPROV odbędzie się w dniach 18-20 października w Konstancinie-Jeziornej. Grupa Uncalled For była gościem specjalnym ubiegłorocznej edycji festiwalu.

Więcej informacji www.teatrabovo.pl oraz http://www.facebook.com/teatr.improv

AB OVO TEATR IMPROV

Występują: Katarzyna Michalska, Wojciech Medyński, Jasiek Aleksandrowicz-Kraśko, Agnieszka Bajer, Robert Kibalski, Piotr Wesołowski, Michał Głowacki, Piotr Wyżykowski, Andrzej Perkman, Michał Sęk

Warsztaty z Mikiem Hughesem: 16-18 sierpnia, godz. 10-18.00, Hotel Konstancja w Konstancinie-Jeziornej, ul. Źródlana 6 /8

Otwarty pokaz dla publiczności: 18 sierpnia, godz. 19.00, Amfiteatr w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornej

Katarzyna Michalska (ur. w 1975 roku) - aktorka teatralna i impro. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową im. Leona Schillera w Łodzi (1999 r.).

Była związana z Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Nowym w Słupsku. Obecnie gra w krakowskim Teatrze KTO w spektaklu "Audiencja III czyli raj Eskimosów" w reż. Bogusława Semotiuka. Wraz z Marcelem Wiercichowskim stworzyła Teatr Niepotrzebny. Jest założycielką Ab Ovo Teatr Improv oraz pomysłodawczynią i dyrektor artystyczną Ogólnopolskiego Festiwalu Sportów Teatralnych 321 IMPROV. Improwizacji teatralnej uczyła się u słynnej kanadyjskiej grupy Uncalled For.

(-)
Materiał Festiwalu
13 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...