Miłe zaskoczenie

"Lubiewo" - reż. Piotr Sieklucki - Teatr Nowy w Krakowie - 6. Festiwal Wybrzeże Sztuki

Byłam pełna obaw co to tego przedstawienia, bałam się nadmiernej wulgarności, ostentacyjnych scen, nachalności, epatowania i wynoszenia na piedestały kultu geja. Jakże miłe było moje zaskoczenie. To ważny spektakl, skłaniający do myślenia, choć rozbawienie i humor przeważą, to na koniec robi się bardzo smutno.

Na ścianie święty obrazek mieniący się tęczowymi kolorami, stojąca pośrodku kanapa oraz porozwieszane nad sceną stare ubrania, w tle litania imion: Patrycja, Lukrecja, Zdzicha, Radwanicka, Hrabina, Aktorka, Dżesika, Lady Pomidorowa, Piękna Helena..., towarzyszy temu melancholijna muzyka oraz fragment pieśni "Święty Boże, święty mocny". W tej przestrzeni dwóch starzejących się homoseksualistów, Patrycja i Lukrecja snują swoje wspomnienia z wrocławskiej pikiety. "Przeginają się (udają kobiety), mówią o sobie w rodzaju żeńskim" - wyjaśnia doskonale skomponowany w całe przedstawienie głos Krystyny Czubówny. Jej głos opisujący m.in nocny rytuał podrywu, katalogujący "ciotki polskie" czy też opisujący mieszkanie bohaterek wywołuje efekt komizmu.

Patrycja i Lukrecja to nie są geje współcześni, to "cioty" z różnymi kryminalnymi zachowaniami na koncie (z morderstwem włącznie), są bezrobotni. Widz przygląda się ich życiu z zewnątrz, historie które opowiadają są przezabawne, wulgaryzmy uzasadnione, aktorzy burzą dystans, wchodzą w interakcję z publicznością.

Patrzy się na to z sympatią, ale mam wrażenie, że nikt z widowni nie chciałby takich osób spotkać. Komiczna warstwa tekstu, podszyta jest przeważnie tragicznym podtekstem. W tle przewija się temat AIDS, na początku trochę wyśmiewany, lekceważony, by finale uderzyć i powalić dosłownością w osobie tancerza

Lubiewo w reż. Piotra Siekluckiego to ważna opowieść indywidualnych jednostek, która na długo pozostanie w mojej pamięci.

Monika Jałowska
Moje Miasto Trójmiasto
29 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia