Miłogost Reczek nie żyje.

Aktor walczył z poważną chorobą.

Aktor, jeden z najsłynniejszych głosów w Polsce, zmagał się z poważną chorobą. Informację jako pierwszy podał fanpage Widzę Głosy. W rozmowie z Onetem potwierdza Teatr Polski we Wrocławiu, powołując się na osoby z otoczenia Reczka. Miłogost Reczek miał 60 lat. Żegnają go przedstawiciele kultury i sztuki.

"Dziś, po wieloletniej chorobie, zmarł nasz Przyjaciel, Miłogost Reczek. Miłek. Narrator w Starym Testamencie. Brak nam słów, które by mogły wyrazić nasz ogromny żal i rozpacz. Żegnaj Kochany, Krzysztof, Ola, Julia, Karolina, Maciek, Patryk, Janek" — piszą twórcy projektu Biblia Audio.

"Dzisiaj nad ranem odszedł nasz przyjaciel, wspaniały człowiek i wybitny głos, Miłogost Reczek. Miłku, pozostaniesz w naszej pamięci na zawsze. Poza charakterystycznym głosem, którym stworzył wiele niezapomnianych ról, Miłek miał też niezastąpione poczucie humoru. — Tutaj jedno z ostatnich nagrań, w którym — z właściwą sobie lekkością — podrzuca realizatorowi niespodziankę na końcu swojej kwestii. Tekst o krowich plackach. Takiego Cię zapamiętamy, Miłku. Jasnego, otwartego i uśmiechniętego. Do zobaczenia, Przyjacielu!" — żegna Miłogosta Reczka platforma Storytel, z którą współpracował.

Wspomnieniem podzielił się też m.in. aktor i dyrektor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu Konrad Imiela:

Nie żyje Miłek Reczek.... Znakomity aktor, kolega z zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu sprzed 30 lat. Później przeniósł się do Warszawy i już chyba nie spotkaliśmy się nigdy. Będę go pamiętał jako Amadeusza, jako Mikołaja z "Płatonowa" Jarockiego, jako niezrównanego imitatora Igora Przegrodzkiego w teatralnym bufecie... Żegnaj, Miłku.

"Zamilkł głos, którym przemawiali do nas bohaterowie książek, filmów, słuchowisk. Miłogost Reczek stworzył niezliczoną liczbę kreacji aktorskich i lektorskich, bez jego interpretacji i talentu nie byłoby również Pisma do Słuchania i Śledztwa Pisma" — pisze o Reczku magazyn "Pismo".

Kim był Miłogost Reczek?
Miłogost Reczek w 1984 r. ukończył wrocławską PWST (obecnie AST). Debiutował w tamtejszym Teatrze Polskim. Później współpracował ze stołecznym Teatrem Dramatycznym.
Najbardziej kojarzony był ze swojego głosu, nagrał setki reklam i audiobooków, stworzył tysiące kreacji w polskim dubbingu. Przez lata jego głosem przemówiło wiele popularnych postaci filmowych i telewizyjnych. Głosu użyczył m.in.: Benowi Kenobiemu w serii "Gwiezdne wojny", Absolowi w "Alicji w Krainie Czarów" Tima Burtona czy Juliuszowi Cezarowi w "Asteriksie i Obeliksie: W służbie jej królewskiej mości".

Miłogosta Reczka można było oglądać w takich produkcjach jak: "W głębi lasu", "Erotica 2022", "Amok", "Artyści" i "Generał Nil".

Aktor od lat zmagał się z ciężką chorobą, złośliwym, nieuleczalnym nowotworem, który doprowadza do uszkodzenia kości, zwiększa podatność na anemię, infekcje czy niewydolność nerek. Lekarze zdiagnozowali u niego szpiczaka. Był podopiecznym Fundacji im. Darii Trafankowskiej. Jej celem jest udzielanie aktorom pomocy w ratowaniu życia i zdrowia. W sieci była prowadzona zbiórka na jego leczenie.

Miłogost Reczek zmarł 14 grudnia 2021 r. Miał 60 lat.

(-)
Onet.Kultura
15 grudnia 2021
Portrety
Miłogost Reczek

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia