Miłość, trudne wybory i wiara

"Skrzypek na dachu" - reż. Emil Wesołowski - Opera Krakowska w Krakowie

Spektakl "Skrzypek na dachu", z muzyką Jerry'ego Bocka, Opera Krakowska wystawi w niecodziennej scenerii - w plenerze, na terenie zabytkowych obiektów dawnej gazowni miejskiej na Krakowskim Kazimierzu. Premiera odbędzie się w sobotę.

Kolejne musicale, dla których tłem będzie niepowtarzalny klimat przedwojennych żydowskich ulic i placów dawnej żydowskiej dzielnicy, widzowie obejrzą w niedzielę i w poniedziałek.

Odpowiedzialni za inscenizację są reżyser i choreograf Emil Wesołowski oraz dyrektor naczelny Opery Krakowskiej Bogusław Nowak. - Realizacja tytułu Skrzypek na dachu jest powodem do satysfakcji. W musicalu każdy artysta szuka i odnajduje siebie na nowo - powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej w środę Bogusław Nowak i podkreślił, że wystawienie spektaklu w takiej scenerii, poza budynkiem opery, jest prawdziwym wyzwaniem.

Na potrzeby spektaklu na obszarze gazowni powstaje specjalna scena o wymiarach 230 m kw. - Staramy się tak rozbudować scenę, aby zmieścić na niej wszystkie akcje musicalu. Scenografia będzie nawiązywać do istniejącej zabudowy XIX-wiecznej gazowni krakowskiej, ponieważ trudno się odciąć od tego urokliwego miejsca i trudno byłoby wprowadzać tu zupełnie obce elementy. Widzowie będą zaskoczeni, ale nie mogę zdradzić szczegółów - powiedział PAP scenograf Ryszard Melliwa.

- Z entuzjazmem odnieśliśmy się do pomysłu dyrekcji Opery Krakowskiej, aby w otoczeniu naszych obiektów krakowianie obejrzeli Skrzypka na dachu. Ten spektakl, w niecodziennej scenerii, na pewno pozostanie w pamięci widzów - powiedział PAP Robert Banaś z Polskiej Spółki Gazownictwa, która obecnie mieści się na terenie dawnej gazowni miejskiej.

Inscenizację "Skrzypka na dachu" Opera Krakowska przygotowała specjalnie dla uczczenia swojego jubileuszu 60. rocznicy istnienia, przypadającej w październiku tego roku.

Widowisko jest główną atrakcją 18. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.

Premiera słynnego musicalu odbyła się w 1964 roku na Broadwayu. Później widowisko na stałe weszło na sceny muzyczne całego świata. Historia ubogiego Tewje, mleczarza z Anatewki, i jego pięciu córek, które trzeba wydać za mąż, zawdzięcza swoją popularność ponadczasowym tematom, takim jak: miłość, trudne wybory życiowe, wiara w Boga.

(-)
(PAP)
20 czerwca 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia