Miłość, zdrada, zemsta, podstęp

"Machiavelli" - reż. Bartłomiej Wyszomirski - Teatr Muzyczny w Toruniu

5 stycznia 2015 r. w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym odbędzie się premiera musicalu „Machiavelli" w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego. To muzyczna opowieść o jednym z najwybitniejszych umysłów politycznych swego czasu, Niccolo Machiavellim, mistrzu podstępu i politycznej intrygi.

Musical powstał w 1975 roku na zamówienie Teatru Muzycznego w Gdyni. Muzykę skomponował niezapomniany Jerzy Wasowski, a libretto (oparte na „Mandragorze" Machiavellego) napisał znakomity duet: Ryszard Marek Groński i Antoni Marianowicz. Na potrzeby toruńskiej produkcji Tomasz Lewandowski przygotował nowe aranżacje muzyczne.

Mistrz podstępu Machiavelli pod pretekstem pomocy swojemu uczniowi, Kallimachowi, wykorzystuje daną mu od losu szansę i postanawia zemścić się na swoim wrogu, Calfuccim, przez którego został skazany na wygnanie. Intryga uknuta przez Machiavellego udowadnia, że ludzka głupota nie zależy ani od stanowisk, ani wykształcenia.

Bartłomiej Wyszomirski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu. Karierę reżysera rozpoczął w Teatrze Polskim w Szczecinie spektaklami „Czarowna noc" Sławomira Mrożka i „Świeczka zgasła" Aleksandra Fredry. Współpracował m.in. z teatrami w Krakowie, Opolu, Kielcach, Zakopanem, Elblągu i Łodzi. Jest laureatem III Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dzieł Dramatycznych Szekspira za spektakl „Makbet" w Teatrze Witkiewicza w Zakopanem oraz śląskiej Złotej Maski za „Szewców" Witkacego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. „Machiavelli" to jego pierwsza realizacja w Toruniu. Na scenie zobaczymy aktorów znanych już widzom Teatru Muzycznego: Agnieszkę Płoszajską, Kornelię Raniszewską, Radosława Smużnego i Witolda Szulca, a także artystów, którzy jeszcze w KPITM nie występowali – Dariusza Bereskiego i Michała Chorosińskiego

Staramy się wyciągnąć z tej niesamowitej historii to, co najlepsze. A potencjał jest ogromny. Miłość, zdrada, zemsta, podstęp... A wszystko to w takt znakomitych, wpadających w ucho piosenek ­– zachęca Bartłomiej Wyszomirski.

(-)
Materiał Teatru
17 grudnia 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia