Mimo wakacyjnej przerwy

dolnośląskie teatry przygotowały dla widzów spektakle

Większość teatrów w wakacje odpoczywa, są jednak i takie, które przygotowały dla teatromanów ofertę w sezonie ogórkowym.

Wrocławska grupa teatralna Ad Spectatores swój wakacyjny cykl spektakli nawet "sezonem ogórkowym" przewrotnie nazwała. Przewrotnie, bo dziać się będzie sporo.

Grupa Macieja Masztalskiego nie tylko przez cały sierpień wystawia sztuki, które miały premierę w tym sezonie (jak "Gay Love Story"Aleksandra Wartanowa i Siergieja Kałużanowa o gejach, którzy szukają miłości na internetowych czatach), ale także starsze, dawno niewidziane spektakle.

Kto przegapił, mające cztery lata temu w Wieży Ciśnień premierę, "Opowieści kolejowe" (analiza trzech przyczyn katastrofy pewnego pociągu), będzie miał okazję zobaczyć przedstawienie trzy razy. Warto też ponownie wybrać się na spektakl w reżyserii Krzysztofa Kopki "3+2" na podstawie dramatu Gruzinki Manany Doiashvilli ze świetną Anną Ilczuk w roli niespełnionej, poruszającej się na wózku Bauko.

U Spectatorsów szykuje się także premiera. 26, 27 i 28 sierpnia zobaczymy spektakl Macieja Masztalskiego "Pieniądze są w..." z kryminałem z czasów I wojny światowej w tle.

- Na pomysł stworzenia sztuki wpadłem podczas wizyty w sklepach płytowych, m.in. w San Sebastian. Przedstawienie ilustrować będą tak różne utwory, jak francuskie swingujące ballady, a także ostrzejsze, metalowe brzmienia - opowiada Masztalski.

Aktorzy Wrocławskiego Teatru Lalek też nie będą odpoczywać w wakacje. Dorośli zobaczą monodram "Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich" (grany po polsku, angielsku, grecku i hiszpańsku) Anny Skubik, który otrzymał Grand Prix WROSTJA 2008 i gościł na festiwalu teatralnym w Edynburgu. Natomiast dzieci będą mogły się wybrać choćby na spektakl "Calineczka" - inscenizację baśni Andersena.

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze pokaże dwa przedstawienia. Pierwsze to komedia - jednoaktówka "List" Aleksandra Fredry z dawno niewidzianymi na jeleniogórskiej scenie Tadeuszem Wnukiem i Jackiem Grondowym. Drugie to debiut grupy licealistów, którzy wzięli udział w organizowanych w teatrze wakacyjnych warsztatach "Lato w teatrze". "Klisza pamięci" opowiada o tym, jak mieszkańcy Kresów Wschodnich osiedlali się na Ziemiach Odzyskanych.

Te przedstawienia zobaczymy jeszcze w sierpniu

Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze
15 i 16 sierpnia: "Klisza pamięci"
Miejsce: al. Wojska Polskiego 38, godz. 18, wstęp wolny

Ad Spectatores
13, 14 sierpnia: "Opowieści kolejowe"
15, 16 sierpnia: "Radca Goethe prowadzi śledztwo"
21, 22, 23 sierpnia: "3+2"
26, 27, 28 sierpnia: "Pieniądze są w..."
29, 30 sierpnia: "Gay Love Story"
Wszystkie spektakle wystawiane będą o godz. 20 w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu przy ul. Hubskiej 44-48. Bilty kosztują 15-20 zł

Wrocławski Teatr Lalek
15, 16 sierpnia: "Calineczka"
16 sierpnia: "Gołębiożercy"
16 sierpnia: "Krasnoludki w kosmosie"
15, 22 sierpnia: "Klątwa Muchomora"
15, 22 sierpnia: "Alchemik"
22 sierpnia: "Och, Emil!"
23 sierpnia: "Piwniczna opowieść"
23 sierpnia: "Kamienna głowa"
15, 22 sierpnia: "Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich"
29 sierpnia: "Śmieszny staruszek"
29, 30 sierpnia: "Czerwony Kapturek"

Informacje o cenach biletów w teatrze (pl. Teatralny 4) i na: teatrlalek.wroclaw.pl.

Marta Wróbel
POLSKA Gazeta Wrocławska
11 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia