Minister dał ćwierć miliona

Będą promować polski teatr w Turcji

Będą promować polski teatr w Turcji. Artystyczny projekt Teatru Kochanowskiego "Proust - Pamuk - Pamięć" został wysoko oceniony przez ministra kultury i zyskał dofinansowanie w kwocie 250 tys. zł.

Przewiduje on realizację trzech przedstawień, które pod koniec 2014 r. zostaną pokazane w Stambule. Krzysztof Garbaczewski przeniesie na scenę arcydzieło Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu". Dwa kolejne przedstawienia oparte będą na tekstach tureckiego noblisty z 2006 r., Orhana

Pamuka. Maja Kleczewska wyreżyseruje "Muzeum niewinności" na podstawie książki o tym tytule, a Paweł Świątek zrealizuje "Stambuł" na podstawie autobiografii Pamuka "Stambuł. Wspomnienia i miasto".

Opolski projekt uzyskał dofinansowanie w ramach programu ministra kultury "Turcja 2014 - Promesa", którego celem jest prezentacja najwartościowszych polskich dokonań artystycznych i kulturalnych oraz zbliżenie środowisk artystycznych i społeczeństw obu krajów. Realizacja programu odbywa się w miastach Turcji.

Do konkursu przystąpiło 300 instytucji kulturalnych z całej Polski. Budżet programu na lata 2013-2014 to 4,5 mln zł. Najwyższe dofinansowanie - 350 tys. zł - otrzymało Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Więcej pieniędzy od "Kochanowskiego" dostały tylko 4 projekty, w tym jeden teatralny.

Iwona Kłopocka
Nowa Trybuna Opolska
6 lipca 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia