Minister Zdrojewski łoży na kult

Opolskie instytucje kultury zostają na lodzie

Jakiejkolwiek dotacji celowej nie otrzymały (ani złotówki!) tak ważne, kulturo- i opiniotwórcze wydarzenia jak: Festiwal Perkusyjny DRUM FEST, 12 Festiwal Filmowy OPOLSKIE LAMY będący wizytówką filmową Opolszczyzny, cykl koncertów planowanych przez Filharmonię Opolską, Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska", cykl imprez Narodowego Centrum Polskiej Piosenki pod nazwą "Bliżej kultur", sztandarowa ekspozycja Galerii Sztuki Współczesnej pt. Ars Polonia. Skandaliczna decyzja ministra kultury.

Znany aktor, Jacek Poniedziałek z oburzeniem pisze m.in.: "Połowę wszystkich środków przeznaczonych przez ministra Zdrojewskiego w ramach dofinansowania projektów instytucji kultury otrzymała właśnie Świątynia Opatrzności Bożej. () Pan minister zrobił to omijając prawo bardzo wyraźnie zabraniające dotowania z publicznych pieniędzy obiektów kultu, i pomimo miażdżącej opinii NIK-u z 2012 roku o podobnie wysokiej dotacji (4 miliony złotych) przeznaczonej na budowę tej samej, upiornej i przytłaczającej budowli. () Ministerstwo kultury jest mecenasem kultury a nie kultu!"

Jak informuje serwis opolskiej Gazety Wyborczej w Opolu jakiejkolwiek dotacji celowej nie otrzymały (ani złotówki!) tak ważne, kulturo- i opiniotwórcze wydarzenia jak: Festiwal Perkusyjny DRUM FEST, 12 Festiwal Filmowy OPOLSKIE LAMY będący wizytówką filmową Opolszczyzny, cykl koncertów planowanych przez Filharmonię Opolską, Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska", cykl imprez Narodowego Centrum Polskiej Piosenki pod nazwą "Bliżej kultur", sztandarowa ekspozycja Galerii Sztuki Współczesnej pt. Ars Polonia.

Skandaliczna decyzja ministra kultury. Panie ministrze - my to bardzo dobrze zapamiętamy. Zwłaszcza tutaj, na Opolszczyźnie, gdzie finansowanie kultury z budżetu województwa woła o pomstę do nieba, tak lichy jest to grosz. Nie mając nic do kultu jakiejkolwiek religii wydaje nam się, że mylenie kultu z kulturą przy jednoczesnym, jawnym łamaniu konstytucji RP, jest najzwyklejszym w świecie skandalem. Rzeczy i sprawy należy nazywać po imieniu. Do zobaczenia przy urnach wyborczych!

Społeczeństwo Opolszczyzny zapraszamy do lektury artykułów, które w pełni pokazują obraz zniszczeń dokonywanych, jak widać, w sposób systematyczny i celowy na jednej z najważniejszych dziedzin życia, jaką jest kultura, która kształtuje całą przestrzeń publiczną.

(-)
www.tekturaopolska.pl
10 lutego 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...