"Mistrzowie sceny żydowskiej" w niedzielę

Teatr Żydowski

Podczas comiesięcznych spotkań "Mistrzowie sceny żydowskiej", Teatr Żydowski przypomni widzom sylwetki twórców, którzy na przestrzeni wieków przyczynili się do rozwoju teatru i kultury żydowskiej.

Niedziela 5 października 2014 r. godz. 14:00 

"Mistrzowie sceny żydowskiej" - niepowtarzalne pióro, humor, sznyt. Cykl spotkań pod tytułem "Mistrzowie sceny żydowskiej", to historia jidyszkajt, tego nieopisanego poczucia kultury żydowskiej - aktorów, śpiewaków, pisarzy, związanych ze sceną żydowską. 

Bohaterami pierwszego w tym sezonie spotkania z "Mistrzami Sceny Żydowskiej" będą legendarni komicy pochodzący z Łodzi: Szymon Dżigan i Izrael Szumacher. Panowie poznali się w 1927 roku w teatrzyku rewiowym "Ararat", którego założycielem był Mojżesz Broderson. Grali razem na scenie i w filmie ("Bezdomni", "Za grzechy" i "Weseli biedacy"). Wojnę udało im się przeżyć dzięki ucieczce do Związku Radzieckiego. Do Polski wrócili dopiero w 1947 roku. Występowali w łódzkim Teatrze Żydowskim oraz odbywali europejskie tournee zagraniczne. W 1952 roku na stale osiedli w Izraelu, gdzie ich duet się rozpadł i od tej pory występowali już osobno. 

Wystąpią gościnnie Jerzy Zelnik i Ryszard Marek Groński oraz aktorzy Teatru Żydowskiego Henryk Rajfer i Marek Węglarski. 

WSTĘP: 5 ZŁ 

Rezerwacja miejsc: (22) 850 64 50 lub 51

(-)
Materiał Teatru
4 października 2014

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia