Mistrzowie Słowa czytają

Kolejne spotkanie w ramach "Wielkiego czytania"

Przeczytaniem-odegraniem przez Wojciecha Pszoniaka „Trans-Atlantyku” Witolda Gombrowicza Teatr Ateneum otwiera nowy cykl „Wielkie Czytanie”. Będzie to wyjątkowe spotkanie dwu niezwykłych osobowości artystycznych – pisarza i aktora, prawdziwych Mistrzów Słowa.

Gombrowicz i Pszoniak – to wyjątkowo dobrze dobrany tandem. Aktor kongenialnie wyczuwa niepowtarzalny styl znakomitego pisarza, który porywa, śmieszy, wciąga, a jednocześnie głęboko porusza – jak gra Wojciecha Pszoniaka.

Tradycja aktorskich czytań jest długa; narodziła się niegdyś w radiu i do dziś jest tam kultywowana. Dziś dużą popularnością cieszą się e-booki, płyty CD z nagraniami znanych książek dawnych i nowych. Czytanie aktorskie najpóźniej trafiło do teatru, przede wszystkim w formie „prób czytanych" dramatów współczesnych.

„Wielkie czytanie" w Ateneum to bezpośrednie spotkania znakomitych powieści z równie znakomitymi ich interpretatorami.
13 kwietnia zapraszamy na drugie "Wielkie czytanie". Tym razem Piotr Fronczewski przeczyta fragmenty książki „Przyszłem", w której Janusz Głowacki opisuje trzy lata pracy nad scenariuszem filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei" oraz towarzyszące jej zdarzenia.

(-)
Materiały Teatru
3 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...